I sváteční víkend na Hodonínsku bude plný kulturních akcí. Hned v několika obcích regionu otevřou místní výtvarníci a fotografové své umělecké ateliéry a lidé tak spatří místa, kde vznikají jejich díla. Děti v sobotu ve Strážnici pobaví Drakiáda. Na své si přijdou také milovníci dobrého jídla, v Karlíně se koná tradiční Gulášovka. Pochutiny pro zdraví představí v Louce na výstavě ovoce a zeleniny. Ve Veselí nad Moravou se mohou lidé těšit i na sníh. V centru města se na zimní exhibici předvedou snowboardisté a lyžaři.

DNY OTEVŘENÝCH ATELIÉRŮ

Kde: Hodonínsko
Kdy: sobota, neděle

V devíti obcích na Hodonínsku otevřou v sobotu dopoledne regionální umělci své ateliéry. V sobotu i v neděli od desíti dopoledne do pěti hodin odpoledne se tak lidé mohou přijít podívat na to, kde a jak vznikají obrazy, fotografie a další díla místních autorů. „Akce se účastním pravidelně. Víkendové otevření mého ateliéru pojmu spíše jako výstavu než jako ukázku nepořádku," řekla například malířka Barbora Lungová z Kyjova, která se lidem představí se svými nejnovějšími obrazy. Dny otevřených ateliérů se konají už potřetí. V tomto ročníku dají lidem možnost nahlédnout do svých dílen Josef Benedík, Petr Drábek, Lubor Drgáč, Cyril Gajdík, Jiří Hiršl, Vladimír Jež, František Pavlice, Roman Škodík a další. Celkem se na Hodonínsku představí sedmnáct autorů.

DRAKIÁDA

Kde: Strážnice
Kdy: sobota

Bojovat o to, který drak co nejdříve vyletí vysoko nad hlavy porotců, budou v sobotu desítky dětí ve Strážnici. Tam se uskuteční tradiční Drakiáda.

„Jde minimálně o desátý ročník této akce. Obvykle se účastní kolem čtyřicítky malých závodníků," informovala Marie Knitlová ze strážnického domu dětí a mládeže, který Drakiádu pořádá.

Podle ní každoročně pořádali kromě pouštění draků také soutěž leteckých modelů pro profesionály. „Naši modeláři letos nemohou. Proto jsme se rozhodli, že uděláme soutěž pro amatérské nadšence, kterých je spousta," dodala Knitlová. Na let draků dohlédnou skupiny porotců, kteří soutěž vyhodnotí. Akce začíná ve tři hodiny odpoledne na letišti Za Drahami.

GULÁŠOVKA

Kde: Karlín
Kdy: sobota

Už po osmé se sejdou milovníci dobrého jídla na karlínské gulášovce. Po loňském předvánočním termínu se akce vrací zpět na svůj tradiční zářijový víkend. „V letošním roce bohužel není moc velká účast těch, kteří budou vařit guláš. Za večer lidé ochutnají asi patnáct druhů, dříve jsme jich připravili i více než dvacet," sdělila starostka Karlína Darja Krpalová. V letošním roce návštěvníky pobaví v doprovodném programu kapela Roman a Jarda band, která zahraje k tanci i poslechu známé písničky.

VÝSTAVA OVOCE A ZELENINY

Kde: Louka
Kdy: sobota, neděle

Výstavu ovoce a zeleniny v kulturním domě v Louce doplní bohatý doprovodný program. Své práce představí například děti z místní mateřské a základní školy. Vše se ponese v podzimním duchu. „Děti už se moc těší, až lidem předvedou své výtvory. Vzorky ovoce a zeleniny budou většinou od místních zahrádkářů, ale představí se i nadšenci z jiných obcí Horňácka. Máme nahlášené lidi například z Tasova, kterým samozřejmě také dáme možnost ukázat výpěstky," sdělila starostka Louky Anna Vašicová.

Prostor na výstavě dostanou také včelaři, kteří nabídnou domácí med, medovinu a pro zájemce navíc přednášku o včelařství. Další informace se lidé dozví i o zahrádkaření či sadaření. „Program doplní soutěž Jablko Horňácka. Vystoupí mužský pěvecký sbor a kapela Rendigo. Nebude chybět ani občerstvení," dodala loucká starostka.

REFRESH JAM

Kde: Veselí nad Moravou
Kdy: sobota

Dvoupatrová rampa pokrytá sněhem vyroste v sobotu na náměstí Míru ve Veselí nad Moravou, kde se uskuteční už druhý ročník reFRESH jamu neboli lyžařské a snowboardové exhibice. „Původně jsme akci dělali v zimě na normální sjezdovce ve Filipově údolí. Nakonec jsme se ale rozhodli, že ji zkusíme přesunout blíž k lidem. Tak nás napadlo postavit rampu přímo ve městě," uvedl hlavní organizátor projektu Adam Procházka z občanského sdružení Veselíme se.

ReFRESH jam je hlavně ukázkou adrenalinových sportů, jezdci se na náměstí předvedou od desíti hodin dopoledne. Návštěvníci si mohou vyzkoušet mnoho netradičních sportovních disciplín, například chůzi po laně. Akcí provede moderátor, který zároveň jednotlivé sporty představí.