Právě ty skončily po jednatřiceti letech minulý duben. Padla tak veškerá omezení pro produkci mléka. „Abychom se dostali na výrobní náklady, cena mléka by musela přesáhnout osm korun a dvacet haléřů za litr. Teď je šest korun sedmdesát," uvedl ředitel čejkovické společnosti Zemědělská Tomáš Martinec. Poslední měsíc podle něj cena stále klesá, přestože je kvalita vysoká. „Je to pohroma," prohlásil.

Čejkovická společnost má živočišnou i rostlinnou výrobu. Pěstuje také ovoce a zeleninu. Zvláště proto propad cen kukuřice a pšenice je velmi citelný. „Na zeleninu a ovoce není v České republice odbyt. Příčinou je embargo Ruska, které zablokovalo prodej zemědělských komodit, třeba vepřového masa. Okolní státy totiž nesnížily jeho produkci, naopak ji v některých případech zvýšily. Jedním z nich je Španělsko," doplnil Martinec.

pokles cen
- litr mléka nyní chovatelé prodávají za 6,9 koruny. Loni cena klesla o 1,8 a letos zřejmě klesne o dalších 1,5 koruny
- tunu ječmene zemědělci dříve prodávali za 4500 korun, nyní je cena 3400 korun
- tuna kukuřice loni stála 4500 korun, v současnosti se pohybuje kolem 3500 korun

O možnosti, že nynější ztráty mohou být i likvidační, mluví i zástupce ředitele Agrolipu z Lipova Jan Jegla. Podnik má stádo dvou set deseti krav. Jedna kráva v průměru nadojí asi pětadvacet litrů mléka, když má však telata, denní užitkovost může vzrůst až na padesát litrů. „Mléko vytváří zdroj prostředků v období, kdy jiné nedostáváme. Třeba v době, kdy máme obilí už prodané. Proto je snaha udržet mléko i za cenu, že na to rostlinná výroba doplatí," vyjádřil se Jegla.

Agrolip je součástí mlékařského odbytového družstva Morava. To spolupracuje s agrární komorou a snaží se o zrušení sankcí proti Rusku. Odbyt na východ ustal a do České republiky se dokonce ještě dováží. „Na čtyřiadvacátém sněmu agrární komory se po ministrovi zemědělství žádalo, aby se zasadil o zrušení sankcí. Visegrádská čtverka o tom jednala také a ministři zemědělství těchto zemí naléhali v Bruselu," přiblížil předseda hodonínské Okresní agrární komory Petr Chaloupka.

Pěstitelům přitěžuje i nízká poptávka po pšenici a kukuřici. „Před dvěma lety přesahovaly výkupní ceny pět a půl tisíce korun za tunu. Dnes jsme na třech tisících čtyř stech korunách. A to už začíná být ztrátové. Bez dotací bychom mohli zavřít," povzdechl si Jegla.

Někteří zemědělci pociťují útlum, i když přímo mléko či obilniny neprodukují. Druhotný dopad panuje u výrobců krmiv pro dobytek a další užitková zvířata. „Když je levné mléko, je tlak, aby bylo levné i krmení," řekl Chaloupka.

Problémem zemědělců je i nízký zájem nakupujících o domácí produkci. „Ostatní státy si obchodně vyřeší vlastní produkci a teprve potom se dává prostor volnému trhu. Obrovsky nám chybí, že zákazník je zvyklý hlavně na zboží ze země, odkud pochází. A až následně je dovoz. My to zatím postrádáme," zmínil se ředitel Martinec.

Podle meziměsíčního srovnání Českého statistického úřadu uveřejněného před několika dny na internetu jsou ceny zemědělských výrobků nižší o 2,1 procenta. Ceny ovoce přitom klesly o 7,3, mléka o 3,5, obilovin o 3,4 a brambor o 2,4 procenta.

Nízké výkupní ceny zemědělských komodit však mohou být dobrou zprávou pro zákazníky obchodů s potravinami. „Snížení kupních cen mléka se projevilo i v našich obchodech, kde ceny mléčných výrobků již několik měsíců klesají. Není dne, kdy by se neobjevily s výraznou slevou," uvedl mluvčí řetězce Kaufland Michael Šperl.