„Návrhy může městu předložit kdokoliv. My jsme vybrali tři jména, která měla největší podporu,“ uvedl místostarosta Veselí nad Moravou Petr Kolařík s tím, že kandidáty vždy předjedná rada. Schvaluje je poté zastupitelstvo.

V letošním roce se veselská radnice rozhodla udělit dvě čestná občanství. To první in memoriam plukovníku Jaroslavu Šisperovi, a to za jeho činnost v československém pluku za druhé světové války. „Jaroslav Šišpera byl sice na cenu navrhnutý in memoriam, je to ale připomenutí hrdinství obyčejných lidí,“ sdělil Kolařík.

Za publicitu města Veselí nad Moravou, života jeho obyvatel, zachycení vyprávění pamětníků, legend a pověstí v článcích a v publikacích zaměřených na Veselí nad Moravou O Veselí a Veselanech, O Veselí a Veselanech II, O veselském vodním hradu a Za oknem světlo obdrží Čestné občanství města Alena Bartošíková. Ta přiznává, že s oceněním vůbec nepočítala.

„Je to pro mě velká čest, kterou cítím jako ocenění mé dosavadní práce. Pro Veselí jsem napsala čtyři knihy, o městě jsem publikovala i v Malovaném kraji. Ocenění si velmi vážím a určitě mu věnuji nějaké významné místo,“ řekla Bartošíková.

Vodní slalom a sjezd

Cenu města se letos rozhodlo Veselí nad Moravou udělit teprve devatenáctiletému kajakáři Richardu Hálovi, a to především za vynikající reprezentaci v disciplíně vodní slalom i sjezd. Hála získal již řadu mistrovských titulů v České republice. Letos se mu podařilo uspět i na mistrovství Evropy v Srbsku. Zároveň se zařadil i mezi deset neúspěšnějších sportovců okresu za rok 2010. Město si ale považuje i ochoty pomáhat a předat zkušenosti mladším sportovním adeptům. „Musím uznat, že ocenění mě překvapilo a trochu i zaskočilo. V každém případě mě ale velmi těší to, že si kanoistiky někdo povšiml,“ uvedl sportovec.

Cena města se uděluje za podstatný přínos v rozvoji města, v kulturně společenské nebo sportovní oblasti.

Čestná občanství a cenu města předají zástupci radnice v neděli druhého října ve veselském kině Morava, a to při slavnostním programu, který je součástí oslav 750 let od první písemné zmínky.

Ceny Veselí letos udělí i za válečná hrdinství

JAROSLAV ŠIŠPERA. Narodil se 9. dubna 1920. V roce 1939 nuceně nasazen v Kielu. Odtud se dostal do 9. roty 2. čsk. pluku, kde se podílel na obraně Francie. V Anglii se zapojil do činnosti 311. perutě, sloužil jako opravář, telegrafista a údržbář v letech 1940–1942. Byl vycvičen na radiooperátora a vstoupil do posádky Jacka Tichého. S posádkou operovali na Severním moři.
ALENA BARTOŠÍKOVÁ.
Ve Veselí nad Moravou žila do svých šesti let, poté se odstěhovala s rodiči do Uherského Brodu. Je pohádkářka, sběratelka, spisovatelka. O Veselí vydala čtyři knihy, a to O Veselí a Veselanech, O Veselí a Veselanech II, O veselském vodním hradu a Za oknem světlo. Napsala dalších osm knih a je také autorkou několika pohádek a dvou scénářů.RICHARD HÁLA.
Narodil se 9. srpna 1992, žije ve Veselí nad Moravou a studuje. Od devíti let je členem SK Kanoistika Veselí nad Moravou a od roku 2005 Sportovního střediska mládeže Brno. Za dobu reprezentace klubu, města a republiky ve vodním slalomu resp. sjezdu dosáhl na řadu cenných úspěchů jak v ČR, tak i ve světě.

Zdroj: Město Veselí nad Moravou a Internet