„Nechtěl si po sobě uklízet. Kluk malý zlobivý. Ani postel si neustal. Tak jsme ho strčili do pytle a půjde nám topit do pekla,“ postěžoval si jeden z rohatých.

Ti se společně s Mikulášem a andělem sešli v areálu skanzenu ve Strážnici, kde se už podvanácté uskutečnila předvánoční akce s názvem Radujme se, veselme se… Pestrý program návštěvníkům přiblížil atmosféru doby od svatého Martina až po Tři krále.

Lidé promrzlí až na kost se mohli například zahřát domácí slivovicí. „Letos ve skanzenu rozlévám pálenku poprvé. Máme tady i zabijačkové dobroty a k těm se slivovice hodí,“ prozradil místní výrobce pálenky Svatopluk Šimáček.

Pro fajnšmekry si organizátoři přichystali destilační přístroj z dob Františka Josefa I. „Právě tento císař povolil z vlastního ovoce na vlastním kotli pro vlastní potřebu každému obyvateli korunních zemí vypálit šestapadesát litrů pálenky. Ve dvacátých letech devatenáctého století toto pálení zaniklo, protože tehdejší prezident Masaryk byl čestný předseda protialkoholní ligy,“ vysvětloval historii pálení návštěvníkům při rozlévání oškerušovice etnograf z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Martin Šimša. Jak podotkl, přístroj je jen napodobeninou, aby organizátoři nepřekročili zákon, který každého majitele destilačního zařízení nutí tuto skutečnost nahlásit na zprávu cel.

Koho zrovna neoslovila pálenka, mohl zavítat do tvořivých dílen. Místní ženy například ukázaly, jak se zdobí perníčky, či háčkuje krajka. „Návštěvníků ukazuji, jak se vytváří flanderská krajka. Ta je zvláštní svou páskovou technikou, kdy se musí díly různě spojovat,“ nastínila Marta Šimáčková. Na programu nechyběla ani ukázka lití olova, Tři králové, koledníci, příprava tradičních jídel, výroba vánočních ozdob i úprava interiérů domácností.

Ty nejmenší návštěvníky ale stejně nejvíce zajímala mikulášská družina, která putovala celým skanzenem. Některé děti se nebály vůbec a ostatní s ostychem předcházely před Mikuláše s básničkou nebo písničkou. „Já jsem byl hodný. Ale čerta se bojím a nepůjdu za ním,“ svěřil se například malý návštěvník Adámek. Pro objednané výpravy zůstanou dveře strážnického skanzenu otevřeny ještě do středy. Návštěvníci se ale musí obejít bez ochutnávky pálenky a vína.