Pietní akt na lánském hřbitově začne za účasti politiků v 10:00. Tamní muzeum T.G. Masaryka pak po 13:00 zahájí výstavu "TGM to nikdy nebude mít lehké", kterou k výročí Masarykova narození připravil Ústav pro studium totalitních režimů.

Ve zhruba stejnou dobu se v Masarykově muzeu v Hodoníně setkají zástupci slovenské rodiny někdejšího prezidenta s vedením města a prohlédnou si novou výstavu "Setkali se s Masarykem". Následně je naplánováno od 15:30 shromáždění u Masarykova pomníku na náměstí 17. listopadu. Vedle členů Masarykovy rodiny se ho zúčastní předseda Senátu Vystrčil nebo hejtman Bohumil Šimek.

Baťův kanál, ilustrační foto
Stavební povolení mají zatím jen mosty. Nová plavební komora Rohatec zatím čeká

Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně a zemřel 14. září 1937 v Lánech, kam coby hlava státu začal jezdit od roku 1920. Tamní zámek byl vybrán jako letní sídlo prezidenta Československé republiky v roce 1919.

Běžci vyrazili z Hodonína do Lán

V jihomoravském Hodoníně dnes ráno odstartoval štafetový běh do 360 kilometrů vzdálených Lán nedaleko Prahy u příležitosti 170 let od narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Masaryk se v Hodoníně narodil a zemřel v Lánech, kde je také pochovaný. Alois Sečkář z Běžeckého oddílu TJ Sokol Praha-Krč ČTK řekl, že se běžci vystřídají na 36 úsecích, do cíle by měli dorazit v neděli večer.

Běžci chtějí vzdát akcí hold prvnímu československému prezidentovi. "Letos je kulaté výročí a napadlo nás, že spojíme během místa, kde se Masaryk narodil a kde je pochovaný. Chceme všem připomenout, že je výročí narození prezidenta osvoboditele," uvedl Sečkář, který štafetu odstartoval od zámečku Masarykova muzea v Hodoníně.

Ilustrační foto
Vinařský areál ve Veselí řeší ministerstvo. Problémy jsou v územním řízení

Běh propojí nejen dvě významná místa narození a úmrtí Masaryka, ale také místa, která jsou spjatá s jeho jménem. Předávky štafet se podle Sečkáře uskuteční například v Čejkovicích u sochy Masaryka, v Hustopečích na Masarykově náměstí nebo v Brně u Masarykovy sochy před Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity. V Brně by se měl podle Sečkáře na pár kilometrů připojit i brněnský zastupitel David Pokorný, v obci Cerhenice na Kolínsku zase starosta Marek Semerád.

K běžcům se na trase může přidat kdokoliv. Trasa většinou vede po cyklostezkách, někdy ale také po silnicích. "Snažili jsme se vybrat úseky silnic nižších tříd, ale někdy tam máme i kousek u silnic I. třídy," poznamenal Sečkář.