Mezi zpěvačkami, které se v Rohatci připojují do celorepublikové akce Deníku Česko zpívá koledy, je i Jana Mikulicová. „Je to moc pěkné. Nemohla jsem si to nechat ujít, a tak jsem přijela ze sousedního Hodonína,“ říká rohatecká rodačka.

Nesem vám noviny pěje společně s další padesátkou Rohatčanů u kostelní zdi i v záři vánočně ozdobeného stromu. „Poprosila jsem o společné zpívání kůrové zpěvačky. Myslím si, že je lepší, když nás vedou,“ svěřuje se Anna Trávníková.

Oproti minulým ročníkům se zpěváci přesunuli od radnice ke kostelu. „Je tady větší světlo, takže nemusíme zpívat s čelovkami,“ doplňuje. Mezi posluchači je i v kočárku roční Ina či vedle ní čtyřletý Eliot. „Písničky se mi líbí,“ podotýká klučina.

Herec Zdeněk Junák.
Česko zpívá koledy, i s Junákem: Vánoce miluji, u nás doma bývají tradiční, říká

Největší účast v hodonínském okrese letos zaznamenali v Moravském Písku. „Zpívání koled se zúčastnilo přibližně 250 lidí, kteří se svým zpěvem připojili ke sboru dětí ze základní školy. Koledám předcházela vánoční výstava spojená s dílničkami a kulturním programem,“ informuje z Moravského Písku Eva Domanská.

V příhraničním Javorníku dokonce při zpěvu koled zdobí vánoční stromek. Ve Tvarožné Lhotě se zase zahřívají bylinkovým čajem a po odzpívání repertoáru si pochutnají na vánočním cukroví. Na druhé straně okresu, v Žarošicích, v tu chvíli zpívají spolu hned tři sbory – dětský, mužský a školní. „Odhaduji, že si je přišlo poslechnout více než sto lidí,“ přibližuje Jiří Kacer.

Také ve čtvrtém největším městě okresu, Dubňanech, zpívá i mužský sbor. Podobně je tomu také v Dambořicích. Celkem tak pěje na Hodonínsku čtrnáct set lidí.

Online reportáž