„Letos se nám sešlo devět set sedmdesát osm vzorků z České republiky, Slovenska i Rakouska. Zastoupení měly jak klasické pálenky, tak i rarity, jako banánovice, datlovice či fíkovice. Obdobně na tom byly maceráty. Kromě ovocných macerátů se sešlo hodně macerátů z koření. Vyhrál macerát badyánu. Celkem jsme měli přes tři sta vzorků macerátů,“ informoval předseda sudoměřického Spolku přátel destilátů Zdeněk Fojtík. Součástí koštu bude vyhlášení Pálenice roku 2011. Letos vyhrála pěstitelská pálenice v Petrově.

„Pálenici roku vyhlašujeme už asi sedmým rokem. Pálenice nám vždy dodají vzorky od zákazníků, které se ohodnotí a vydělí se počtem vzorků. Podle výsledku průměrného bodování pak určíme nejlepší pálenici. Musím ale říct, že pěstitelské pálenice nám dodávají kvalitní vzorky. Většinou se bodové ohodnocení pohybuje od třiačtyřiceti po jedenačtyřicet bodů,“ doplnil Fojtík.

Ani letos nebude na koštu chybět ochutnávka moravských a slovenských jídel. „Kromě uzeného masa, domácích škvarků nebo tlačenky se letos mohou návštěvníci těšit také na koláčky, patenty, boží milosti, ale i trdelníky nebo pagáčky,“ vyjmenoval Fojtík.

K tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika Strážničan. Vstupné na akci, která začíná ve čtrnáct hodin, je třicet korun. Ženy a dívky mají vstup zdarma.