Milan Paleta obdělává vinohrad za obcí Hroznová Lhota. Sběr hroznů ale musí odložit. „Solí v očích“ mu není jen deštivé počasí, ale také to, že cestu, po které do svého vinohradu jezdí, nemůže použít. Důvodem je její celková oprava.

Uzavřena je i druhá přístupová cesta. „Naposled jsem byl ve svémvinohradu v neděli, protože v pondělí se vinobraní nedalo dělat kvůli dešti a následující den už byla před cestou značka zakazující vjezd,“ řekl majitel vinic v Hroznové Lhotě Milan Paleta. Stejně dopadla i druhá příjezdová cesta k viničním tratím. O tom, že se nesmí používat, informoval odpoledne místní rozhlas.

„Druhá cesta je také uzavřená a navíc je tak rozježděná, že už se nedá použít. Autem ani traktorem nejde projet. Pravděpodobně by v blátě uvízl,“ upozornil vinař. Podle něj hrozí, že přijde o část úrody, protože dva dny nemohl sbírat hrozny, které každým dnem v deštivém počasí zahnívají. „Ve vinicích mám třicet tun hroznů a obávám se, že mně tato situace dost zkomplikuje letošní vinobraní,“ dodal Paleta.

Nařčení ze zákazu se brání starosta obce Hroznová Lhota Petr Hanák. „Nikomu jsem nic nezakázal, pouze jsem lidi požádal, aby dva dny cestu nepoužívali, aby povrch oschnul,“ uvedl na pravou míru starosta Petr Hanák. Cestu, která je majetkem obce v úseku necelých dvou kilometrů, totiž čeká nový asfaltový koberec, který má sloužit právě místním vinařům a sadařům.

„Věřím vinařům, že je to určitě nepříjemné, a chápu jejich rozhořčení, ale jedná se jen o opatření po pozemkových úpravách,“ uvedl starosta Hroznové Lhoty. Tvrdí, že stavební práce mají skluz i proto, že za posledních pár dnů je úhrn srážek výraznější než jindy. Cesta by pak měla být hotová do konce října. Pokud deště vytrvají, má ale starosta pro vinaře náhradní řešení.

„Pokud se počasí neumoudří, dáme k dispozici obecní traktor. Bude fungovat jako kyvadlo, které bude lidem do vinohradů navážet prázdné nádoby a svážet zase posbíranou úrodu k cestě,“ reagoval Hanák.

Opravu polní cesty hradí pozemkový úřad, který začal teprve před čtrnácti dny i proto, že na její opravu neměl dřív peníze.

„Slyšel jsem spoustu názorů, ale pravda je, že toto období je to nejmíň vhodné, protože se vykopávaly brambory, sbírají se trnky a dělá vinobraní,“ poukázal ze zahrádkářského svazu v Hroznové Lhotě Marek Světlík. Také ale tvrdí, že pokud cestu platí pozemkový úřad a obec ušetří peníze, musí se proto zřejmě něco vytrpět.