Příjemnějšího cestování z veselského vlakového nádraží by se už v příštím roce měli dočkat lidé na vozíku, maminky s kočárky nebo hůře pohybliví lidé. Veselská radnice totiž získala dotaci na nový bezbariérový přístup. Ten by měl být hotov koncem srpna příštího roku.

„Účelem stavby je přímé a bezbariérové propojení podchodu pod nástupišti s přednádražním prostorem ulice Národních mučedníků. Podchod je kapacitně navržen tak, aby vyhovoval množství osob i v dopravní špičce,“ píše ve Veselských listech Lenka Jahodová z veselského odboru rozvoje a správy města.

O bezbariérový přístup se snažila veselská radnice několik let. Komfortní cestování totiž mohli využívat vozíčkáři či méně pohybliví lidé pouze pokud cestovali z prvního nástupiště.

„Na další nástupiště bylo potřeba pomoci dalších lidí, a to přímo přes koleje, kde jsou provizorní přechody pro potřeby Českých drah,“ odkryl místostarosta Veselí nad Moravou Vilém Reichsfeld.

Nový podchod by měl vzniknout přímo v podzemí vlakového nádraží. Stavba zahrnuje především rekonstrukci stávajících místností, které teď většinou nejsou využívány.

„Vybouráním jednotlivých zdí a stavbou nových vznikne koridor pro budoucí podchod, který se vybaví zabezpečovacím a kamerovým systémem, poloautomatickým zavíráním rolovacími mřížemi,“ doplňuje Jahodová.

Nově bude vyřešena také venkovní rampa, která vede z prostoru před nádražím do vestibulu. Ta by měla zpřístupnit bezbariérový prostor pro odbavení cestujících a jejich přístup na první nástupiště.

„Z podchodu do vestibulu nádraží a na obě vlaková nástupiště se vybudují hydraulické výtahy. Výtahovou šachtu bude tvořit ocelová konstrukce opláštěná průhledným bezpečnostním sklem,“ píše Jahodová a doplňuje, že průhlednost výtahu by měla zpřehlednit prostor kolem něj a tím i zamezit jeho zneužívání.

Veselské vlakové nádraží je jedním ze zásadních dopravních uzlů Integrovaného dopravního systému, díky kterému se mohou cestující dostat od Kyjova až po severní hranice Jihomoravského kraje a státní hranice se Slovenskou republikou. Přítomnost bezbariérových přístupů tedy logicky vítá i společnost Kordis, která je správcem IDS.

„Pro naše cestující bude vytvoření těchto přístupů znamenat velký přínos, protože i hůře pohybliví lidé budou moci využívat pohodlněji i železniční dopravu,“ uvedl před časem vedoucí marketingu a rozvoje Kordisu Květoslav Havlík.

Výhodu v bezberiérovém přístupu vidí například i matky s kočárky. „Občas jezdím z Veselí za rodinou do Strážnice, a kdybych mohla kočárek vyvézt výtahem, tak by mi to ulehčilo hodně práce,“ potvrdila maminka, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Práce, které začnou v květnu letošního roku by měly skončit nejpozději třicátého srpna 2011.