Rozšíření chodníků, posílení zeleně a vymezení zvláštních pruhů pro cyklisty. I díky těmto změnám se obyvatelé Hodonína, Bzence a Veselí nad Moravou budou moci cítit bezpečněji. Přesně se stejnými projekty se totiž města přihlásila do celostátní soutěže Cesty městy.

„Dopravní projekty musí prokazatelně vést ke zvýšení bezpečnosti provozu a mít příznivý vliv na životní prostředí v okolí,“ upozornil, jak mají soutěžní projekty vypadat, Radek Patrný z Nadace Partnerství, která soutěž pořádá pod záštitou ministerstva dopravy. Smyslem soutěže je přitom snaha propagovat zklidňování dopravy a upozornit na již existující kvalitní dopravní řešení, jež mohou inspirovat další města a obce.

Veselí nad Moravou už dokonce navštívila hodnotící komise. Prohlédla si průtah Zarazicemi. „Vystavěli jsme nové chodníky a cyklostezky. Myslím, že je to pěkná kombinace i s nově vysázenou zelení,“ popsal veselský projekt místostarosta Veselí nad Moravou Vilém Reichsfeld.

Město Hodonín se soutěže účastní s další etapou úprav přednádražního prostoru. Doufá, že má v soutěži šanci. Radnici jde o zkvalitnění veřejného prostranství, zklidnění dopravy a zajištění bezpečného provozu chodců a cyklistů. „Loni jsme se této soutěže zúčastnili také a ukázalo se, že uskutečnění našich plánů bylo účelné, naše město se umístilo i na velmi dobrém místě, a také je tato soutěž dobrá prezentace našeho města, “ uvedl vedoucí odboru rozvoje města Jaroslav Malát.

Bzenec představí novou cyklostezku v ulici Olšovská, která měří okolo sedmi set metrů. Vede kolem stávajícího hlavního tahu, kde se v poslední době výrazně zvýšila doprava. V hustém provozu docházelo také k množství nehod cyklistů. Bzenecká radnice proto svedla kolaře z hlavní cesty. Nyní v místě nejsou nehody téměř žádné. „Tato soutěž podporuje dobrou věc, i proto jsme se jí zúčastnili. Mimo jiné je to dobrá reklama města,“ řekl místostarosta města Marek Novoměstský.

V červenci navštíví komise všechna soutěžní města. Jejich projekty bude hodnotit podle čtyř kritérií: přínos pro zvýšení bezpečnosti provozu, celkové řešení dopravy, originalita řešení, celková kvalita veřejného prostoru a prostředí. Pak komisaři rozhodnou o vítězných projektech a o laureátech dvou zvláštních cen. Mezi vítěze bude rozdělena prémie až tři sta tisíc korun. Kromě toho mohou získat účastníci i jiné zvláštní ceny. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže, do které se kromě tří měst z Hodonínska přihlásilo ještě Znojmo a Letovice, se uskuteční 18. září 2008 v rámci Evropského týdne mobility.

Karolína Štukavcová