„Chci si zase sehnat práci. Nejlépe jako kuchařka nebo uklízečka,“ říká Anna. Střechu nad hlavou jí zajistila Oblastní charita Hodonín, která domov pro ženy provozuje.

Anna do něj přišla se dvěma syny poté, co s přítelem ztratila domov kvůli tomu, že nedokázali platit nájem. Komplikace nastaly ve chvíli, kdy jí lékaři oznámili, že má nádor v břiše. Vypráví, že vinou nemoci nemohla chodit pravidelně do zaměstnání, a tak je ztratila.

„Přítel na sobě cítil velkou tíhu, kterou neunesl. Vyčítal mi, že musí živit celou rodinu a já se málo snažím. Vznikl nám dluh na nájmu a také nějaké dluhy kvůli půjčkám, které jsme si vzali, abychom mohli důstojně žít. S přítelem jsme byli nějaký čas od sebe,“ líčí Anna.

Rodina pobírala dávky od Úřadu práce. Část dostávala v poukázkách na jídlo. Kvůli peněžní tísní došlo i na rozprodávání vybavení domácnosti. Shánění jiného bytu pak bylo marné. Žena neměla peníze, aby zaplatila kauci. Nevyšla ani hodonínská ubytovna. Střechu nad hlavou našla až v domově pro matky, přítel mezitím odešel do azylového domu pro muže.

Podívejte se také na vyjádření jiné klientky Domova pro matky s dětmi

Charita Hodonín ve městě provozuje Domov pro matky s dětmi. | Video: Charita Hodonín

„V podobné situaci jsme byli už před dvanácti lety, když se mi narodil druhý syn. Otec prvního dítěte zemřel na rakovinu. Byli jsme v azylovém domě asi rok, s pomocí tamní pracovnice jsem získala nájem v městském bytě, v němž jsme žili až do tohoto roku,“ vzpomíná Anna.

Se syny musí měsíc vystačit s částkou sedm tisíc korun. Alimenty na mladšího syna dostává podle svých slov ve výši dvou stovek. „Starší sirotčí důchod nedostává, žádali jsme o něj, ale nebyl nám přiznán. Asi proto, že jeho otec prakticky nikdy nepracoval a měl pět dalších dětí s jinou ženou,“ krčí Anna rameny. Žít se snaží skromně. Kupuje pouze to, co momentálně potřebují, a když je potřeba, s potravinami či hygienickými prostředky jim pomůže Charita.

A jaké jsou jejich plány? Anna chce práci. Často však naráží na hradbu v podobě svého vzdělávání. Kvůli brzkému těhotenství nedokončila střední školu, má tak jen základní.

„Práci si hledá i partner. Rádi bychom si našetřili na podnájem a zase všichni žili spolu. Dala bych mu ještě šanci, pokud bude schopný se o nás postarat,“ přikyvuje. V Hodoníně by ráda zůstala. Starší ze synů už půjde do učení, stát se má elektrikářem.

„Do původního města se vracet nechceme, nemáme tam již žádné vazby,“ dodává Anna.

Domov pro matky s dětmi v Hodoníně pomáhá ženám, které se s dětmi ocitly v těžké sociální situaci. Cílem je, aby se po odchodu zvládly postarat o sebe i své potomky: hospodařit, jednat s úřady, mít kde bydlet.