Téměř sedm set intervencí, tedy porad s navržením konkrétního řešení lidem v akutní osobní či sociální krizi poskytla, během roku 2009 charitní poradna v Hodoníně. Jejich počet rapidně vzrostl až na dvojnásobek během jednoho roku zejména v souvislosti s obrovským nárůstem nezaměstnanosti v regionu.

Úměrně tomuto jevu roste také počet exekucí, zadluženost, hrozící výpovědi z nájmů, nefungujících vztahů v rodině i počet lidí, kteří si se svými problémy neví rady. Bezplatných služeb charitní poradny tak kromě stovek intervencí využilo loni sto jednačtyřicet klientů.

„Naše odborné sociální a právní poradenství je určeno dospělým, kteří se cítí ohrožení na svých právech a zájmech, pociťují nedostatek informací, ocitli se v akutní osobní či sociální krizi, mají nefungující vztahy v rodině a nejsou schopni svou situaci změnit,“ vyjmenovala pracovnice charitní poradny Jana Hosajová. Právě ona je jednou ze dvou sociálních pracovnic s terapeutickým výcvikem a praxí v poradenství, která spolu s právníkem bezplatně radí lidem v tíživé situaci. A to nejen osobní.

Záběr problémů, se kterými za charitními pracovníky lidé čím dál častěji docházejí, je přitom široký.

Hodně zadlužených

„Rapidně přibývá zadlužených lidí, pomáháme jim vyjednávat s věřiteli kvůli insolvenčním řízením, sestavujeme rodinný rozpočet, hledáme ubytování matkám s dětmi v tíživé situaci, radíme těm, kteří nechtějí kvůli neschopnosti splácet hypotéku přijít o svůj dům,“ poukázala na nejčastější problémy Hosajová. Často ale podle ní poradna řeší i domácí násilí či užívání drog.

Až osmdesát procent klientů přitom do poradny chodí z Hodonína a přilehlých obcí.

„Občas se objeví také klienti z Kyjovska,“ uvedla. Poradenství je přitom podle pracovnice zdarma.

I když se už prý objevili i tací, kteří chtěli bezplatné porady právníka zneužít, protože příjmy se ověřují jen ve výjimečných případech.
Poradna se co nevidět rozšíří. Významnou událostí bude páteční otevření nových prostor ve Wilsonově ulici také pro pracovníky Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi Hodonín.

„Ta je určena rodinám v krizi a sociálně znevýhodněným,“ vysvětlila Petra Janáčová z nové instituce.

Do tak tíživé životní situace, aby musela podobnou pomoc vyhledat, se zatím nedostala Jaromíra Kročková z Hodonína. „Spousta lidí si problémy přivodí z vlastní hlouposti,“ myslí si. Nechápe, jak se někdo může zadlužit tak, aby nebyl schopen splácet.

„Chápu půjčky na bydlení, ale na dovolenou či Vánoce?“ podivila se osmapadesátiletá Hodoňanka. Ta ještě dodala,že nezodpovědní jsou dnes zejména mladí lidé.

Zmíněné pracoviště charitní poradny a Sociálně aktivizační služby Hodonín ve Wilsonově ulici bude fungovat v budově Českých drah.