Nabízí tisíc korun za každého ubytovaného. Místní ale nemají zájem. Velkorysá nabídka se tak přesunula do okolních obcí.

Už jen necelý měsíc zbývá do setkání Charty evropských obcí ve Starém Poddvorově. Počáteční peripetie se sháněním peněz vystřídal problém s ubytováním delegátů. Místní totiž zájem příliš nemají. I když je ve hře finanční lákadlo. Za každého delegáta ubytovaného v soukromí vyplatí poddvorovská starostka z rozpočtu tisíc korun. Velkorysá nabídka se tak přesunula do okolních obcí.

„Doteď nemáme ani přesné soupisky delegátů. Nemůžeme tedy obcházet lidi, kteří se nám už na podzim hlásili s tím, že si někoho doma ubytují a dát jim k podpisu smlouvu,“ posteskla si Františka Bílková z Obecního úřadu ve Starém Poddvorově. Právě ona má ubytování zahraničních účastníků červnového summitu Charty na svých bedrech.

Podle ní se ještě šest států neozvalo. Mezi nimi je Velká Británie, Španělsko a Švédsko, ale také Irsko, Slovinsko a Malta. „Pokud se tak stane po výzvě, kterou chystáme, bylo by to shánění dalších šedesáti míst k ubytování navíc,“ říká koordinátorka ubytování. Ta prý s paní starostkou Marií Bůškovou obcházela vesnici osobně.

„Mám trochu strach, že i z těch, kteří se nahlásili, si ubytování delegátů někteří mezitím rozmysleli a problém bude pokračovat dál,“vyjádřila svou obavu Františka Bílková.

Ve zpravodajích některých okolních obcí se už objevily výzvy se žádostí o pomoc Starému Poddvorovu. Podmínkou ubytování zahraničních hostů je alespoň částečná znalost angličtiny, němčiny a francouzštiny. A také možnost jejich odvozu osobním vozem.

Jedním z těch, kteří na ni zareagovali pozitivně, je i starosta Nového Poddvorova František Kašík. Ten už chystá pro své ubytované to nejlepší poddvorovské víno. Byla by prý velká ostuda nepohostit ty, kteří setkání v minulých letech organizovali ve svých zemích.

„Zatím nevím konkrétně, z kterého státu k nám domů přijdou. Na tlumočení už mám připravené vnuky. Manželka uvaří určitě něco českého, možná svíčkovou,“usmívá se. Těší se, že svým hostům připraví příjemné posezení a v neděli dopoledne, než Poddvorov provoní kynuté buchty od jeho manželky, uspořádá třeba nějaký zajímavý výlet.

Podle místostarostky sousedního Nového Poddvorova Věry Truksové není problém v tom, že by lidé zájem někoho ubytovat u sebe doma, neměli. Spíše jde prý o to, že většina lidí v obci je starších a nejsou mobilní. Nemohli by totiž každé ráno dopravovat účastníky na místo dalších setkání. Přesto by to nemělo být podle ní jen o nabídnutých penězích.

„Celé je to hlavně o pohostinství,“ soudí Truksová. Ve své dvě stě let staré chalupě sice nikoho nepohostí, zato půjde péct koláčky. Z patnácti litrů mléka na ně zadělá Marie Hájková.

Zatím to ale vypadá, že drtivá většina zahraničních účastníků skončí nakonec stejně v rodinách starostů a obecních úředníků.