Devatenáctý ročník pořádaný slováckým krúžkem Charvatčané si nechají ujít třeba bratranci Pavel a Martin Kurkovi. „Přišli jsme hodinu před polednem. Začali jsme müllerkou a pak jsme přešli na moravský muškát, ale je velice těžké říct, co nám chutnalo nejvíc,“ říká Pavel. Jeho bratranec jen doplňuje, že na červená vína přejdou až později.

Každopádně si sobotní výstavu vín užívají. Přitom organizátoři kvůli protikoronavirovým opatřením počítali nejdříve s tím, že košt posunou až do května. „Loni jsme dokonce naši výstavu vín přesunuli mimořádně na Pohansko. Letos jsme náš březnový termín potvrdili až zhruba před třemi týdny, když se řeklo, že se začne uvolňovat,“ přibližuje předseda výstavního výboru Martin Radkovič.

Poštolky jižní (samec) z Hodonína budou létat nad Bulharskem.
Poštolky z Hodonína roztáhnou křídla a budou létat nad Bulharskem

Nakonec se organizátorům podařilo sehnat více vzorků než v minulosti. Navíc ta nejlépe vyhodnocená vína ve svých odrůdách po pár hodinách ještě doplňují. „Aby je měli možnost ochutnat i ti, kteří přicházejí později,“ vysvětluje Radkovič s tím, že pro hosty připravili i zabíjačkové speciality.

Mezi zmíněnými a především vyhledávanými šampiony je také ryzlink rýnský z Vinařství Kurka. Bodovací komisařům chutnal tak, že jej ocenili jako nejvýše hodnocené víno místního vinaře. „Ocenění mě potěšilo hodně. Víno je z roku 2021, jde o pozdní sběr z místní tratě. Na výstavu jsem dodal celkem osm vzorků, a z nich pět získalo medaili, z celkově druhého místa za nejvýše hodnocené kolekce vín jsem taky spokojený,“ usmívá se Jiří Kurka.

Šampioni místní výstavy vín v Charvátské Nové Vsi 2022
Šampion bílých vín
Pálava: Rodinné vinařství Vican, Mikulov
Šampion červených vín
Alibernet: Vinařství Buriánkovi, Hlohovec
Nejvýše hodnocené rosé
Rosé Svatovavřinecké: Rodinné vinařství Kresničer, Bulhary
Nejvýše hodnocené víno místního vinaře
Ryzlink rýnský: Vinařství Kurka, Charvátská Nová Ves

Příchozí, kteří postupně zaplňují místní sokolovnu, mohou spokojeně vychutnávat vína z mnoha lokalit Břeclavska, od Mikulova až po Moravskou Novou Ves. Milovníci vína koštují ale také několik vzorků z Hodonínska, a to z Čejkovic nebo Prušánek a také ty více z jihu od dolnorakouského vinaře z Hauskirchenu. K degustování hraje a zpívá cimbálová muzika DUR. Přitom všem si mohou pořadatelé z Slováckého krúžku Charvatčané připít i ke kulatým narozeninám, letos mají dvacet.