Veselí nad Moravou nechalo zbourat čtyři zahradní chatky. Nacházely se v těsné blízkosti protipovodňové hráze místní části Milokošť. Jejich majitelé je navíc postavili bez povolení. „Stavby musely být na základě kontrolní prohlídky zbourané. Bylo nutné zajistit průjezd okolo hráze," informovala mluvčí veselské radnice Petra Pavková. Problémy s nelegálními stavbami přitom řeší i další města na Slovácku.

Veselí kontroluje stavební povolení u zahradních objektů už třetím rokem. „Prověřování legálnosti staveb a také jejich následné odstranění město řeší již od poloviny roku 2012. Akce je tak v současné době téměř u konce," nastínila mluvčí.

Podle ní vedení města šlo především o to, udržet bezpečnou a dostatečnou obslužnost bariéry. To totiž může být mimo jiné důležité v případě, že by hrozily povodně. Velká voda Milokošť zasáhla například v roce 1997, tehdy zaplavila desítky rodinných domů.

Problémy s podobnými „černými" stavbami, které se nacházejí nejčastěji v zahrádkářských oblastech, má také Kyjov. „Nelegální stavení se vyskytují celkem běžně. Neumím přesně vyčíslit, jestli jich přibývá, nebo ne. Myslím, že jsou všude přibližně ve stejné míře," uvedl vedoucí kyjovského odboru stavebního úřadu Miloš Dokoupil.

Přitom právě stavební úřad by měl na legálnost objektů dohlížet. „Množství pracovníků na úřadech není takové, abychom stíhali dělat preventivní kontroly. Bohužel to funguje všude stejně," sdělil Dokoupil.

Pokud se o stavbě bez povolení úředníci dozvědí, ve většině případů nařídí demolici. Mohou ale postupovat i jinak. Ne vždy je nutné stavení zbourat. „Další možností je dodatečné povolení stavby. Musí ovšem splňovat všechny zákonné náležitosti," řekl Dokoupil.

Občas se na odhalení nelegálního stavení podílejí i strážníci. „Když řešíme událost či přestupek, tak černou stavbu občas objevíme. Dáme pak podnět stavebnímu úřadu, který je v tomto směru kompetentní. Situaci už poté neřešíme," popsal vzájemnou spolupráci velitel Městské policie Veselí nad Moravou Rostislav Prax.

Zároveň připomněl poslední nález svých kolegů. „Hned na začátku letošního roku jsme obdobné stavení předali k dalšímu řešení. Záměrně je však nekontrolujeme," dodal velitel veselských strážníků.