„Zdravotní středisko je v dezolátním stavu a my do něj musíme neustále investovat,“ uvedl starosta Strážnice Risto Ljasovský. Podle něj je velkým problémem jak voda, která do domu zatéká, tak i stará okna, která nedostatečně těsní. Tamní radnice by do renovovaného střediska také ráda přilákala více nájemníků. V současnosti je totiž objekt využíván pouze z poloviny. Celý objekt dostala bývalá strážnická radnice v roce 2006 od státu. Plány s tímto místem má současné vedení už jasné.

„Vize je taková, že by dole zůstala zdravotnická péče, to znamená lékaři, stomatologové a všechny další služby, které s tím souvisí. V horní části by poté měly vzniknout malometrážní byty,“ vysvětluje Ljasovský. Vrchní část budovy by se tak měla stát jakýmsi penzionem.

„Plán je zatím takový, že bude pro seniory jako jednotlivce, nebo páry. Mělo by vzniknout asi čtyřiačtyřicet bytových jednotek,“ doplnil Ljasovský. Otázka peněz není zatím ještě zcela dořešená. Město počítá s dvěma variantami, jak získat peníze. „Zkusíme buď granty, nebo kombinaci evropských peněz a nějakého úvěru,“ zamýšlí se starosta.

Předpokládaná částka, která bude potřeba, se zatím pohybuje okolo padesáti milionů korun. S návrhem už město seznámilo stavební komisi a zastupitelstvo. „Uskutečnilo se také jednání s firmami, lékaři, charitou a službami, které ve středisku fungují,“ informoval Ljasovský.

Opravu střediska vítají i lékaři, kteří v něm působí. Mezi nimi i zubařka Anna Vaškovicová. „Viděli jsme už plány a musím říct, že když se to dá do pořádku, budeme rádi. Zubařům se jenom nelíbí, že by nás město přesunulo do tmavší části budovy. Potřebujeme totiž denní světlo,“ zamyslela se dentistka.

Nejen Vaškovicová bude mít možnost uplatnit své připomínky. Město počítá s tím, že dá možnost vyjádřit se místním i těm, kteří v budově pracují. „Chtěli bychom ještě udělat anketu, abychom získali ohlasy,“ uzavírá Ljasovský. Zájemci si mohou návrhy zdravotnického střediska prohlédnout na webových stránkách města, a to na www.mesto–straznice.cz.