V referendu hlasovalo 62,3 procenta oprávněných voličů. „Celkový počet odevzdaných hlasů pro odpověď ANO byl 1416, což je 65,70 % z celkového počtu odevzdaných hlasů a současně je to 40,5% z celkového počtu oprávněných osob zapsaných do seznamu," uvedla zapisovatelka místní komise Lucie Jurasová.

Rozhodnutí v místním referendu je tak platné a závazné. K platnosti přitom stačila účast 35 % oprávněných voličů. Pro závaznost pak nadpoloviční většina a 25 % oprávněných voličů. Z výsledku hlasování není příliš nadšený dlouholetý starosta Pavel Čejka. „Pro mě je nemilé překvapení, že naši občané odmítli možnost investora s řádově tři sta miliony korun. Lidi se rozhodli, že to budou spravovat sami. K tomu nemám co říct,“ uvedl starosta.

Předpokládal však, že hlasování bude vyrovnanější. „I když na druhé straně spousta lidí mi volala, že nepochopili otázku, že byla příliš složitě rozvinutá. Pokud však nikdo referendum nenapadne, tak nabude platnosti,“ řekl Čejka.Potvrdil však, že byly splněné potřebné podmínky referenda a za této situace tak zastupitelstvo nemůže zámek prodat. „Bude svolané zastupitelstvo, kde se proberou výsledky referenda a navrhne další postup,“ uvedl starosta.

Zřejmě se tak i postupně spustí samotná obnova zámku. „Nechají se opravit chodbové klenby. Další postup je ale dlouhodobý. V první řadě musí někdo stanovit vizi, která se musí schválit. Na jejím základě se musí zpracovávat projektová dokumentace. A až bude projektová dokumentace, tak se může žádat o dotace,“ nastínil Čejka.

Podle opozičního zastupitele a člena iniciativy za Obnovu bzeneckého zámku Miroslava Goliáše obyvatelé města jasně ukázali, co chtějí. „Jsme rádi, že je jasně znám názor většiny spoluobčanů, že jsou pro zachování zámku v majetku města. Teď budeme tlačit na ved

Tedy aby okamžitě začaly ty nejdůležitější práce na opravách bzeneckého zámku. „Je otázka, jestli ze strany vedení radnice nepůjde jen o nějaké plané řeči a mlžení. Nebo si opravdu vyhrnou rukávy a budou chtít na obnově zámku skutečně pracovat. Mám totiž obavu, že když na tom nepracovali dvacet let, tak nebudou ani teď,“ řekl Goliáš.

Zároveň doplnil, že pokud nyní po referendu nesvolá zastupitelstvo starosta, budou chtít svolat mimořádné zasedání opoziční zastupitelé. Navíc vyzval i k tomu, aby koaliční zastupitelé, kteří chtěli prodat zámek, vyvodili z výsledků referenda také osobní zodpovědnost. „Složit mandát a odejít,“ navrhl Goliáš.Pro ponechání zámku v majetku města hlasovalo 1416 voličů, naopak pro umožnění prodeje 677.