Vedení Jihomoravského kraje ve čtvrtek odpoledne právě v S-centru, které mu patří, přestavilo nový dotační program na podporu terénních služeb a také plány stavby nového moderního domova se zvláštním režimem v sousedním Rohatci. Politici současně potvrdili, že stávající prostory v Hodoníně pravděpodobně prodají.

Slova na místě vyslechla například bývalá zdejší klientka Anděla Pospíšilová. Nadšená nebyla. „Lidé, kteří odcházeli, se chtějí vrátit,“ obracela na hejtmana žena s tím, že má v S-centru stále ještě psané trvalé bydliště.

Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici. Ilustrační foto
Mezinárodní festival ve Strážnici je v plné síle. Chce rekord, ale podražil

Kritická byla i Danuše Křiváková, bývalá přednostka okresního úřadu, od kterého kraj domov zdědil. Je přesvědčená, že se pouze hledají důvody, proč nejde budovu opravit. „Dům poskytoval sociálně pobytovou službu v různém rozsahu, byla rozdělená podle pater a podle toho, jak byl klient zdatný. Atrium sloužilo jako společný prostor,“ uvedla Křiváková.

Budovu se vedení kraje rozhodlo neopravovat, protože podle něj v současné době už není vhodné pro pobytovou službu domova se zvláštním režimem. „Demografická data hovoří jasně. Stárnutí obyvatel s sebou přináší i nárůst počtu lidí nemocných demencí. Naši odborníci doporučili zřídit úplně nové zařízení, které bude odpovídat legislativním požadavkům na domov se zvláštním režimem,“ oznámil hejtman Jan Grolich.

Nové zařízení chtějí stavět nejen pro Hodonín, ale pro celý region. „Z Rohatce je to navíc mnohem blíže k nemocnici, takže je z dojezdových i jiných praktických důvodů lepší,“ tvrdil hejtman.

Ve hře je možná směna

Nové zázemí pro 128 lidí má mít podobu dvoupodlažní budovy se dvěma křídly a bydlením se společnými domácnosti. Hotové má být v polovině roku 2026. „Objemová studie nám vyšla velmi dobře. Víme, že tam můžeme postavit velmi kvalitní, moderní a energeticky úspornou budovu, která bude odpovídat nejmodernějším trendům a požadavkům v sociální oblasti,“ řekl krajský radní pro investice Vladimír Šmerda.

Krajská radní pro sociální politiku Jana Leitnerová potvrdila zvýšený tlak na pobytová zařízení na Hodonínsku a Břeclavsku, stejně jako na terénní služby. „Proto než bude stát nová budova, skrze mimořádný dotační program zajistíme podporu terénních sociálních služeb nad rámec základní sítě. Z průzkumů veřejného mínění také víme, že sedm z deseti seniorů chce dožít doma a chceme jim to umožnit,“ uvedla Leitnerová.

Zatím o dalším osudu S-centra jedná kraj s hodonínskou radnicí. Řeší, zda půjde o přímý prodej a za jakou cenu. Ve hře je ještě možná směna. Kraj má totiž v nájmu několik budov, které naopak vlastní Hodonín. Město by pak v nyní poničeném areálu mohlo vybudovat byty pro důchodce, či ty startovací.

Se Škodou 120 chtějí z Čejkovic vyrazit až do albánských hor.
S Bárou pojedou z jižní Moravy do Albánie. Ve Škodě 120 zařadí i pětku

Podle hodonínského zastupitele a člena finančního výboru Františka Novotného, jenž se čtvrtečního setkání také zúčastnil, by ale kraj měl budovu opravit a znovu provozovat. Novotný je také dlouhodobým kritikem postupu a rozsahu vyklízení po průletu tornáda.

Tehdejší situaci chce nechat prošetřit i protikorupční organizace Transparency International, která kvůli tomu podala trestní oznámení. „Ještě jsme ho nečetli, ani se k nám nedostalo, ani se k nám v této fázi nemůže dostat a možná se k nám ani nedostane. Záleží na tom, jak to posoudí policie,“ dodal hejtman. S kolegy si nechal zpracovat i veřejnosprávní šetření. Kontrola podle něj ještě pokračuje, výsledek tak k dispozici není.