„Jednání začala před třemi měsíci. Smlouvu o vzájemné spolupráci podepíšeme příští týden," uvedl ředitel Horizontu Jan Hanáček, který je zároveň iniciátorem projektu. „Za dobu mého působení ve funkci jsem od některých klientů slýchával, že by si nějakou tu korunu rádi vydělali," objasnil ředitel domova.

Pracovní poměr zájemcům začne v září a potrvá do konce letošního roku. „Uvidíme, jak se spolupráce osvědčí. Velice se nám líbí myšlenka začlenit chlapce do běžného života," informoval ředitel technických služeb Oldřich Talaš. Náplň práce má tvořit údržba městských parků, v zimním období i úklid sněhu.

Domov Horizont
- příspěvková organizace Jihomoravského kraje
- poskytuje celoroční sociální službu

V péči domova je více než dvě stě chlapců a mužů ve věku od tří let, většinou s mentálním postižením. „Kluci budou za svoji činnost dostávat mzdu. Nebudou pobírat velké částky, jde hlavně o motivaci," upozornil Hanáček.

Ten se pokoušel navázat spolupráci i s jinými organizacemi a soukromými firmami, ale bez úspěchu. „Možnou příčinou je neustálá nutnost dohledu nad svěřenci, tomu se technické služby nebrání," řekl Hanáček.

Chlapcům, kteří do práce nastoupí, bude dozorovat zaměstnanec Horizontu. „Domluví se s naší zahradnicí, která úkoly dle schopností klientů rozdělí," uzavřel Talaš.

PETRA ČECHOVÁ