Podle primáře infekčního oddělení nemá toto zjištění zásadní vliv na omezení, která teď v nemocnici jsou. Od pondělí platí zákaz návštěv. Hygiena předpokládá, že se počty lidí s prasečí i klasickou chřipkou navýší, a to už možná během dvou týdnů.

„Nález je pozitivní u jednoho člověka, který je hospitalizován na ARO. Je ve stavu, který ohrožuje jeho život. Jde o polymorbidního pacienta, který má také spoustu ostatních chorob, nelze tedy říct, jak dlouho bude léčba trvat,“ informoval primář infekčního oddělení kyjovské nemocnice Josef Blažek. Dodal, že přestože teď v Kyjově leží pacient s prasečí chřipkou, nemyslí si, že je to důvod k panice.

„Případů je potvrzených vícero, ale to už z předchozího období, kdy se onemocnění vyšetřovalo. Dalo se to ale očekávat. Není to první člověk, který u nás s prasečí chřipkou ležel,“ říká. Tím posledním bylo dítě, které už ale v nemocnici není.

Čtěte: Chřipka má na Hodonínsko dorazit dřív

Zjistit jestli jde o prasečí či sezónní chřipku, nebo jestli pacient trpí zánětem horních cest dýchacích, je však podle Blažka problematické. Vyšetřují se totiž pouze pacienti, kteří jsou v životu ohrožujícím či závažném stavu.

„U lidí, kteří přijdou s tím, že mají teplotu osmatřicet stupňů, není potřeba zjišťovat, jestli mají prasečí chřipku. Ta se řeší pouze u závažných stavů,“ vysvětlil primář. Podle něj však jsou lidé, kteří do nemocnice přijdou s prasečí chřipkou, ale nejsou testováni.

„Nemocnost obyvatelstva narůstá. Každý den je minimálně dvacet až třicet lidí nemocných na horní cesty dýchací,“ přiblížil Blažek.

Po kyjovské nemocnici přistoupila v pondělí k zákazu návštěv také nemocnice v Hodoníně. Důvodem je začínající chřipková epidemie. Ředitelství se po konzultaci s hygienikem rozhodlo zamezit návštěvám na oddělení ARO a jednotkách intenzivní péče. Zákaz platí do odvolání. Vedení hodonínské nemocnice zároveň vyvrátilo, že by k rozhodnutí přispěla obava o rozšíření prasečí chřipky. „Onemocnění pandemicem se u nás nepotvrdilo,“ uvedla sekretářka Marcela Horychová.

Přečtěte si: Hráč Šardic má prasečí chřipku. Zápas je odložen

Epidemiolog Krajské hygienické stanice se sídlem v Hodoníně Libor Šmíd předpokládá, že hlavní příval chřipek teprve přijde. „Myslím, že během čtrnácti dnů bude situace, která se týká chřipek horší,“ soudí.

Převažující většinu chřipkových onemocnění teď podle něj tvoří právě chřipky prasečí, které převažují nad chřipkami sezónními. „Je to dané tím, že se virus začal šířit a přece jenom proti sezónní chřipce jakási proočkovanost mezi lidmi je, stejně jako určitá imunita,“ vysvětlil Šmíd.

Protichřipková opatření se v regionu dotkla i dvou škol, které se rozhodly dát svým studentům v době chřipek volno. Jde o Základní školu Očovská a Základní školu v Nenkovicích. „Jinak se zatím nezavírá nikde,“ uzavřel Šmíd.

ZUZANA ČERNÁ
LUKÁŠ IVÁNEK