Klid před bouří. Možná tak by se dala nyní vystihnout situace v ordinacích praktických lékařů, kteří čekají, kdy přijde epidemie chřipky. Přestože prudká změna počasí s výrazným ochlazením mohla přispět ke zvýšené nemocnosti, v čekárnách zatím tlačenice nejsou. Nával se nekoná ani kvůli očkování proti chřipce. Hygienici očekávají, že její epidemie přijde v souvislosti s virem té prasečí dříve než obvykle. Jestli očkovat, či nikoliv, v tom se lékaři rozcházejí.

„Chřipka se zatím neobjevila, jde spíše o lehčí virózy, nějaké ty záněty močových cest, průdušek a angíny,“ vyjmenovává nejčastější diagnózy pacientů praktický lékař z Moravského Písku František Hálka. Podobné je to všude na Hodonínsku.

„Situace odpovídá sezoně, zatím se pohybujeme pod prahem chřipkové epidemie,“ potvrdil ředitel Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Jan Mareček. Obvykle podle něj přichází chřipková sezona v období kolem února. „Ale v souvislosti s letošní situací si dovoluji předvídat, že by to mohlo být i před Vánoci,“ říká a sám přiznává, že jeho odhad je bez záruky.

Nikdo totiž neví, jak se v Česku projeví prasečí chřipka, nebo-li onemocnění Pandemic (virus H1N1). Nepříjemné je, že její příznaky jsou stejné jako u běžné chřipky, a že jde o Pandemic odhalí pouze testy na specializovaných infekčních pracovištích. Pro chřipku je typický rychlý nástup nemoci, celková schvácenost, bolesti svalů a hlavy, únavy a horečka nad devětatřicet stupňů Celsia. K příznakům naopak nepatří kašel a rýma.

„V jarních a letních měsících, když se lidé vraceli z endemických oblastí, se dala prasečí chřipka rozpoznat, ta cestovatelská anamnéza tam byla. Nyní si nedovedu představit, jak to budeme odlišovat, protože počáteční příznaky jsou stejné,“ obává se stejně jako řada dalších lékařů hodonínská pediatrička Marta Kotková. „Pacienti budou podle mě velmi tlačit na to, aby se předepisoval Tamiflu. takže by mohlo dojít i k tomu, že brzy dojdou veškeré zásoby tohoto léku,“ míní zase pneumolog Oto Urban z Hodonína.

Ministerstvo zdravotnictví se snaží propagovat očkování proti sezonní chřipce, očkovat se nechala i ministryně zdravotnictví Dana Jurásková či hlavní hygienik Michael Vít.

„Díky očkování mohou lidé významně snížit riziko, že budou oslabeni běžnou sezonní chřipkou v okamžiku, kdy se setkají s chřipkou pandemickou,“ upozorňuje první náměstek ministryně Marek Šnajdr.

Očkování doporučuje i Mareček, podle jehož informací však o očkování zatím není enormní zájem. „Lidé nejsou příliš vybuzení. Očkování probíhá zhruba stejně jako v minulých letech, to znamená, že ho podstoupí do sedmi procent populace,“ odhaduje ředitel krajské hygienické stanice.

V souvislosti se studií kanadských vědců, o které se zmínila některá média a podle které by očkování proti sezonní chřipce mohlo spíše ublížit, někteří lékaři od doporučování očkování upouštějí. „Nechávám to na rodičích, řeknu jim pro a proti,“ říká například Marta Kotková.

Očkování je podle ministerstva zdravotnictví ideální podstoupit před výskytem chřipky, nejpozději do poloviny prosince. Očkovací látka stojí kolem tří set korun. Lidé nad pětašedesát let a osoby s rizikovými diagnózami mají očkování zdarma. Očkovací látka proti prasečí chřipce není pro běžné pacienty dostupná, očkovat se jí bude jen státem vybraná skupina obyvatel, jako jsou zdravotníci, záchranáři, policisté a další. Někteří z nich už nyní ví, že očkování odmítnou, protože vakcína není zatím vyzkoušená.

Autoři: JANA RYBOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU