„Přibývá pacientů nakažených chřipkou především u dospělých. V průběhu tohoto týdne očekáváme další nárůst nemocnosti,“ informoval Šmíd. Jak dodal, Krajská epidemiologická stanice doporučila zdravotnickým zařízením a ústavům zákaz návštěv.

Radu Krajské epidemiologické stanice už v pátek vyslyšela hodonínská nemocnice. Kvůli zhoršující se situaci se k ní v pondělí připojila i nemocnice v Kyjově. Od středy zakázalo návštěvy také hodonínské S – centrum. „Řídíme se doporučením hygienika. Termín obnovení návštěv zřejmě přizpůsobíme hodonínské nemocnici,“ sdělila ředitelka hodonínského centra pro důchodce Jana Trnečková. Jak doplnila, o zpřístupnění návštěv bude S – centrum informovat na svých internetových stránkách.

Podle epidemiologa Šmída je zákaz návštěv v domovech důchodců během řádění chřipky rozumným řešením. „U starších lidí má průběh nemoci horší vývoj a samotná chřipka se šíří velmi rychle,“ vysvětlil Šmíd a dodal, že u školských zařízení se doporučuje uzavření na pět dnů. „To je zhruba doba inkubace chřipky. Školy doporučujeme uzavřít v případě, když počet nemocných dětí překročí hranici třiceti procent. Konečné rozhodnutí je ale na vedení školy,“ přiblížil epidemiolog.

Z prodloužených pololetních prázdnin se tak kvůli chřipkové epidemii radovaly děti v Lužicích i Mutěnicích. „Preventivně jsme nechali uzavřenou základní školu i v pondělí. Doporučila nám to dětská lékařka, se kterou jsme kvůli chřipkové epidemii v kontaktu,“ uvedl mutěnický starosta Dušan Horák.

Masivní zavírání škol zatím podle vyjádření úředníků z městských úřadů v Hodoníně, Kyjově a Veselí nad Moravou nehrozí. „Zatím nemáme žádné hlášení od ředitelů škol, že by chtěli kvůli chřipce vyhlásit volno,“ informovala referentka pro školství a kulturu na úřadě ve Veselí nad Moravou Ludmila Kovalčíková.

Podle vedoucího hodonínského odboru školství Rostislava Smejkala není zatím ohrožený ani zápis dětí do prvních tříd. „Nemocné děti, které se v pátek a sobotu k zápisu nedostaví, mohou přijít po domluvě se školou v náhradním termínu,“ vzkázal rodičům Smejkal.

Chřipka si už minulý týden vybrala svou první oběť. V Brně zemřel mladý muž. Podle epidemiologa Libora Šmída je to zatím jediný případ.

„U tohoto muže se jednalo o pandemický kmen H1N1,“ dodal Šmíd. Ten tak nadále doporučuje vyhýbat se místům, kde se zdržuje větší množství lidí. „Chřipka se šíří kapénkovou infekcí. Pokud tedy v prostoru někdo kašle a kýchá, tak nemoc dostává jeden od druhého,“ uzavřel.