Pokud se vám letošní chřipková epidemie vyhnula, můžete si již pravděpodobně mnout ruce. Podle čerstvých údajů epidemiologů totiž chřipka na okrese ustupuje. Ačkoli čísla jdou mírně nahoru, může za to nárůst akutních respiračních chorob. Vzhledem k příznivé situaci a na žádosti rodinných příslušníků zrušili ředitelé obou nemocnic v okrese zákaz návštěv, které platily zhruba tři týdny.

„V pátek jsem zákaz skutečně odvolal, ale doporučejeme, aby rodinní příslušníci pokud možno návštěvy ještě omezili, “ upozornil ředitel kyjovské nemocnice Igor Kalix.

I když se podle něj v souvislosti s chřipkovým virem nic závažnějšího v nemocnici nestalo, přesto vyzývá příbuzné a známé pacientů, aby na ně brali ohled, mají–li sami akutní problém s chřipkou. Důvodem jsou případné komplikace.

Od třiadvacátého února zrušilo zákaz návštěv rovněž vedení hodonínské nemocnice. Zástupkyně ředitele Věra Dostálová se domnívá, že epidemiologická situace je již příznivá.

„V našem okrese se stále pohybujeme nad prahem epidemie. V sedmém týdnu byl počet nemocných dva tisíce sto dvanáct lidí, v osmém už dva tisíce dvě stě osmdesát jedna. Chřipka ale ustupuje, jde o nárůst akutních respiračních chorob, související s vlhkým a chladným počasím,“ upřesnil epidemiolog Libor Šmíd z hodonínské pobočky Krajské hygienické stanice v Brně.

Epidemie? Víc než dva tisíce

Podle epidemiologů se jedná o epidemii v případě, že počet nemocných překročí dva tisíce na sto tisíc obyvatel.

„Čekali jsme zdlouhavější průběh. Výraznější chřipková epidemie proběhla před dvěma lety, loni bylo chřipek málo,“ doplnil Šmíd.V ordinacích praktických lékařů se to však na mnoha místech různí. Některé obce na okrese už zaznamenaly úbytek počtu nemocných. Příkladem je Vracov, kde podle praktického lékaře Pavla Spáčila chřipka ustupuje. Zcela opačný názor má však praktický lékař Jan Miškeřík z Veselí nad Moravou.

„Já mám pocit, že se chřipka drží na stejné úrovni. Dokonce se mi po víkendu zdá, jako by se opět pomalu rozbíhala. Dnes přišlo pár nových lidí, kteří na tom byli docela zle,“ varuje Miškeřík. Jak dodává, virus není nijak nebezpečný, i když oproti minulým letům útočí nejen na dýchací cesty.

Průvodním znakem prý může být zvracení a průjem, protože virus napadá také trávicí trakt. Nemoc provází i teploty okolo osmatřiceti stupňů Celsia. „Většinou virus přinesou domů ze školy děti a od nich pak chřipku dostane celá rodina,“ dodává veselský praktický lékař.

V Hodoníně je podle některých zdravotníků stav neměnný. Praktický lékař Jan Sytař konstatuje, že u něj v ordinaci je počet nemocných stejný, ne–li vyšší. Epidemiologové dodávají, že na výskyt chřipky má velký vliv proočkovanost obyvatelstva.

„Očkovat se mohou už tříleté děti, kterým na vakcíny přispívá pojišťovna. Jinak stojí vakcína asi sto padesát korun,“ upozorňuje epidemiolog Šmíd. Podle něj je dobré očkovat se na podzim. Jakmile totiž začne virus v populaci kolovat, je již pozdě a očkování je prakticky neúčinné.