„Už minulý týden narostl počet případů onemocněných chřipkou. Nárůst očekáváme i v těchto dnech. První případy chřipky už máme také v samotném Hodoníně,“ uvedl Šmíd. Jak doplnil, k šíření chřipkového viru přispěly výkyvy teplot v polovině ledna.

Podle vyjádření ředitele Krajské hygienické stanice v Brně Jana Marečka hranice epidemie zatím nebyla překročena ani celokrajsky. „To znamená dva tisíce případů onemocnění chřipkou na sto tisíc obyvatel,“ vysvětlil Mareček.

Praktičtí lékaři na Hodonínsku už také evidují vyšší počet případů viróz. Chřipka podle nich zatím do ordinací nedorazila. „Pacienty trápí teploty, bolesti v krku a suchý kašel. Jsou to ale jen virózy, které nyní postihují spíše mladší lidi,“ informovala kyjovská praktická lékařka pro dospělé Danuše Štaifová Zhořová.

Podobný stav hlásí také ordinace v Dubňanech. „Čekárnu nám plní pacienti s virózami,“ sdělila zdravotní sestra Renata Propokopenková.

Vitamíny i štamprle

Nachlazení a kašel v těchto dnech trápí také dětské pacienty. „Máme plnější čekárnu. Děti ale mají virózy. Chřipku zatím ne,“ zhodnotila situaci v jedné z hodonínských ordinací zdravotní sestra Dana Krajtová.

I v těchto dnech se ještě najdou zájemci, kteří chtějí proti nepříjemné chřipce naočkovat. „Vakcína už ale není k sehnání. Proti chřipce jsme očkovali do konce minulého roku,“ uvedla kyjovská lékařka Zhořová.

Epidemiolog Šmíd už v tuto chvíli očkování proti chřipce nedoporučuje. Chřipkový virus už totiž podle jeho slov v populaci cirkuluje. Jak dodal, někteří naočkovaní lidé si stejně posléze stěžují, že onemocněli chřipkou. Podle Šmída ale přitom měli jen virózu.

„Nemáme jen chřipkové viry, které způsobují nachlazení, bolest v krku či kašel. Když člověk opravdu onemocnění chřipkou, tak to pozná. Trápí ho totiž vysoké teploty doprovázené bolestmi kloubů a svalů,“ vysvětlil Šmíd a dodal, že v takovém případě nemůže pacient pomalu vstát z postele.

V boji proti chřipce epidemiolog doporučuje tradiční zbraně: vitamíny a vyhýbání se místům, kde se zdržuje větší množství lidí. „Chřipka se šíří kapénkovou infekcí. Pokud tedy v prostoru někdo kašle a kýchá, tak nemoc dostává jeden od druhého,“ vzkázal Šmíd.

Podle Zdeňka Foltíka ze sudoměřického Spolku přátel destilátů je osvědčeným lékem proti chřipce štamprle dobré pálenky. „ Nejlepší je jedna po ránu a klidně i večer. To ničemu neuškodí,“ doporučil jak bojovat proti virům Fojtík.