„Lapač mám už zapnutý asi dva týdny. Vrchol teprve přijde,“ uvedl vracovský lesník Bohumil Foukal, který spolupracuje lesnickým výzkumným ústavem. Vždy při rojení má zapojený speciální lapač a všechny chycené chrousty denně počítá a třídí na samečky a samičky. Když je jejich počet shodný, je vrchol rojení a ideální čas na letecký zásah hubícím postřikem. Ten ale letos stejně jako při posledním rojení v roce 2007 nebude.

Krajský odbor životního prostředí neudělil souhlas k leteckému postřiku. Důvody jsou totožné, jako před čtyřmi lety, kdy byl vydán zákaz poprvé v historii. „Hodnocen byl především dopad záměru na předměty ochrany Ptačí oblasti Bzenecké Doubrava – Strážnické Pomoraví, dále dopad na dotčené evropsky významné lokality a v neposlední řadě na chráněné druhy živočichů,“ uvádí v oficiálním zamítnutí vedoucí krajského odboru životního prostředí Anna Hubáčková. Zakázat postřik doporučila podle textu i Česká společnost ornitologická.

Postřik, který by zabil hejna chroustů, by poškodil chráněné druhy ptáků, především pak lelka lesního, skřivana lesního a dva druhy strakapoudů. Jejich téměř výhradní složkou potravy je hmyz, který by po chemickém zásahu spolu s chrousty pomřel a ptáci by neměli co jíst. Ornitologové pak jmenovali ještě další druhy ptáků, kteří by strádali. Lesníci tak marně poukazovali na fakt, že chroust maďalový je v okolí Bzence či Ratíškovic přemnožený a páchá škody, jejichž náprava stojí Lesy ČR nemalé úsilí. Nejde ani tak o pravidelné rojení, protože stromy se ještě během léta znovu zazelenají. Škody mají na svědomí hlavně larvy, které jsou především v posledních dvou letech svého cyklu obzvlášť žravé a pojídají kořeny stromů v lese, ale i na zahrádkách lidí.

„Škody zaznamenáváme od Bzence až po rybníky na Kyjovce u Dubňan. Za minulé dva roky nám ponravy zničily přibližně šedesát hektarů mladých porostů. Vysazujeme přitom v průměru devět tisíc stromků na jeden hektar,“ uvedl správce strážnického polesí Bohumil Pipal. Podle něj jsou tyto škody srovnatelné s lety 2006 a 2007.