Bude mobilní a led na něm půjde udržet až do deseti stupňů nad nulou. „Je to klasické mobilní hřiště s chlazením, dvacet krát čtyřicet metrů, s osvětlením na večerní provoz. Bude umístěné v areálu městského fotbalového stadionu," řekl vracovský starosta Jaromír Repík.

Radnice chce kluziště zprovoznit už následující zimu. Jeho případné využití však studené měsíce přesáhne. „Je možnost, že po zimním provozu se dá vnitřek vysypat křemelinovým pískem, může se na to položit umělá tráva a mohou to využít například přípravky jako hřiště na kopanou nebo florbal," vysvětlil Repík.

Údržba prý není ani příliš náročná, postarají se o ni dva pracovníci. Město již má v rozpočtu na kluziště připravených šest milionů korun. Cenu vstupného ale zatím nezná.

Svou první zkoušku má za sebou mobilní kluziště v Kyjově. „Tuto sezonu jsme tady měli karneval, který se lidem líbil. Pokud bude kluziště fungovat i v dalším roce, tak bychom jej rádi využili pro pravidelný dětský kroužek bruslení a další akce," řekla ředitelka Domu dětí a mládeže v Kyjově Iva Soldánová.

Na sportovišti ukončili sezonu první březnovou neděli. Od listopadu si tam zabruslilo třináct tisíc lidí, město vybralo na vstupném 325 tisíc. „Překvapilo nás, kolik dětí mělo v období vánočních svátků na nohou zbrusu nové brusle. V Kyjově to byl možná nejobvyklejší dárek pod stromečkem," odtušil kyjovský starosta František Lukl.

Vedení města uvažuje o případném přemístění kluziště. Nadcházející sezonu zůstane na stadionu, v budoucnu se ale může objevit u sokolovny. Tam by jej bylo možné i rozšířit, což by obnášelo jen dokoupení dílů. „Náklady včetně příslušenství, jako je ochranná síť, hokejové branky či přípojky elektřiny a vody, se vyšplhaly na téměř pět milionů korun," spočítal Lukl.

Na dambořickém ledu se tuto zimu proháněli i hokejisté. Původně mobilní kluziště už zůstalo v obci napevno a má za sebou devátou sezonu. „V jednu neděli sem přišlo sto osmdesát lidí. To už bylo na hraně kapacity," zmínil správce dambořického areálu Miloslav Matula.

První břity se po dambořickém ledovém povrchu proháněly už na Mikuláše. „Mysleli jsme si, že kluziště bude v provozu až do března, ale koncem února jsme je museli vypnout. Máme sice agregát a pokud nepálí jarní sluníčko, tak jsme schopní led chladit až do dvanácti stupňů. Letos se to ale už chladit nedalo," dodal správce.

Nevýhodou umělých oproti přírodním kluzištím je pro bruslaře placení vstupného. Kateřina Borotová ušetřila, i přes mírnou zimu se jí totiž podařilo najít zamrzlou plochu. „Pokud je dost zima, tak chodívám bruslit většinou na slepé rameno Moravy známé jako Lavor. Tam to mám totiž blíže," řekla žena žijící v Hodoníně.

Na bruslích stála tuto zimu šestkrát, jednou se vypravila i na Písečné. „Zajezdila jsem si dobře, strávila jsem tam celé odpoledne. Na stadion nechodím, protože za bruslení nechci platit. Navíc je tam moc lidí a málo místa," porovnala Borotová.