„Proti stavbě bylo dvě stě sedmdesát tři hlasů, pro stavbu pětatřicet,“ uvedla předsedkyně volební komise Hana Bednaříková. Lidé tak řekli jasné ne.

O výsledku bylo v podstatě předem rozhodnuto. V Žádovicích má přibližně šest set čtyřicet obyvatel volební právo. Výše uvedený počet podpisů pod petici tak dával jasně najevo hlas lidu.

Ne ale přece jen nebylo tak jasné, jak se někteří domnívali. K referendu se dostavilo přibližně o sto lidí méně, než bylo podpisů u petice. Účast byla jen 49,37 procenta.

Rozhodne příští zastupitelstvo

„Výsledky referenda jsou závazné, ale jsou spíše doporučením pro příští zastupitelstvo. Až to bude totiž účastníkem územního řízení vedeného kyjovským stavebním úřadem. To zatím vůbec nezačalo,“ uvedl starosta obce Ludvík Demel.

To by mohlo alespoň dočasně místní uklidnit. Mnoho z nich bralo závazně informaci uvedenou v letáku investora. Tam bylo uvedeno období plnění: listopad 2010 až říjen 2011. Někteří obyvatelé vesnice se proto domnívali, že už teď na podzim jim za humny vyroste spalovna.

„Už teď je tady briketárna. Když dovolíme, aby tu vyrostla ještě elektrárna, úplně zničíme naše pole, kde výborně roste zelenina, ovoce či vinná réva,“ uvedla jedna z organizátorek petice Marie Maňáková.

Investorské firmy sestavily leták pro Žádovické. K jejich informování mělo dojít při nedávné veřejné schůzi. Tam se to ale pro vypjatou atmosféru a neustálé přerušování nepodařilo.

Otázka splodin

„Co předkládají někteří místní za informace o našem záměru, je demagogie. Máme pro elektrárnu nejlepší možnou technologii z Finska. Spalovat se bude jen dřevní hmota. Jde o řízený proces spalování, takže nevznikají zplodiny. Odpad z něj je charakterizovaný jako hnojivo,“ uvedl za investorskou skupinu Libor Zeman.

Podle něj bude zařízení plnit dané normy více než desetinásobně lépe. „To není pravda. Jimi předkládaným výsledkům nevěřím. Sehnal jsem si od odborníků své vlastní,“ uvedl další z organizátorů petice Jaroslav Rajsigl.

Tomu leží v žaludku také otázka, proč by se právě do Žádovic, které leží v údolí, měla vozit štěpka ze všech koutů republiky i Evropy, aby se tam spálila.

Lidem v Žádovicích vadí také budoucí nárůst dopravy. Ten by měl znamenat denně sedm až jedenáct nákladních aut navíc. Petičníky neoblomily ani peníze, které by malá vesnice stavbou získala. V prvních čtyřech letech slíbila firma obohatit roční rozpočet vždy o čtyři sta tisíc korun, v dalších letech pak až o milion. Vzniklo by také kolem deseti nových pracovních míst.