Akci Zahoďte klíč! pro manželské nebo i milenecké páry uspořádalo Centrum pro rodinu Hodonín u příležitosti Národního týdne manželství.

„K týdnu manželství se připojujeme už několik let. Letos je kampaň zaměřená na komunikaci, a tak jsme připravili akci, při které páry absolvují romantickou procházku k jezu a plní přitom různé úkoly,“ říká ředitelka Centra pro rodinu Lucie Ambrozková.

Muž se ženou si například mají říct, co se mu na tom druhém líbí, společně dvěma rukama, ale každý jen jednou, poskládat sirky do krabičky nebo si vzpomenout na nejromantičtější zážitek, který spolu prožili. „Právě komunikace je ve vztahu hrozně důležitá. Kolikrát jeden z partnerů mluví a ten druhý vůbec nevnímá, co říká. Mluvíme také dřív, než stihneme pochopit, co nám druhý chce sdělit. Komunikace je potvůrka,“ přibližuje Ambrozková i to, jaké informace se párům dostanou na sedmi stanovištích po cestě nebo v příručce s dobře míněnými radami, kterou na závěr v přístavišti U Jezu dostanou.

Tam také společně nakreslí srdce s iniciály na kovový zámek, který uzamknou na připravený řetěz a pak zahodí všechny klíče do řeky do otvoru v ledu ve tvaru srdce. „Většina mužů přitom žertuje, že by si přece jen jeden klíček raději ponechali, aby prý měli zadní vrátka. Ale nakonec všechny skončí v ledu,“ popisuje pracovnice Centra pro rodinu Gabriela Běhulová.

Kromě procházky a úkolů pak na účastníky akce čeká svařené víno a country kapela ve srubu. Zbyněk Veleba a Michaela Beránková se shodují, že vztah potřebuje nejen správnou komunikaci, ale také trpělivost, otevřenost, vzájemné porozumění i schopnost dělat kompromisy. Zamknout zámek a zahodit od něj klíč považují za krásný symbol lásky. „Vedla nás k tomu snaha o dlouhodobý vztah,“ přiznává Zbyněk.

Jeho kamarád Ondřej Sukup bral akci jako zpestření. „Při plnění úkolů jsme zjistili, že se dobře známe a ujistili jsme se, že si rozumíme,“ usmívá se Ondřej, který s Editou Chvojkovou chodí už tři čtvrtě roku a oba uvažují o svatbě.