Má to několik výhod. „Nestresuji se a v klidu a pohodě nakoupím přes internet tak týden až dva před Štědrým dnem. Vánoční šílenství se mi tak vyhne," uvedl Jakub Soldán z Hodonína.

Podobně je na tom i Veronika Řeháková, ta nákupy přes internet volí z jiného důvodu. „Mám malého syna, pracuji a k tomu dodělávám vysokou školu. Jestli mám stihnout vyuklízet a napéct cukroví, musím čas někde ušetřit," řekla Řeháková s tím, že počká, až syn usne, a v klidu si vybere vše, co potřebuje. Nemusí u sebe nosit také hotovost a bát se, že ji někdo ve zmatku v obchodě okrade.

Naopak běhání po obchodem je stále věrná Tereza Habáňová. „Nic jiného mi nezbývá, dárky řeším až úplně na poslední chvíli. Dáváme si ale většinou jen drobnosti, takže nikdy neutratím více než dva tisíce," řekla Habáňová.

Peníze jako takové hrají při výběru dárků velkou roli, rodiny se kvůli nim ale nezadlužují. „Málokdo přijde s tím, že si chce vzít půjčku jen proto, aby mohl nakoupit drahé věci. Obecně platí, že před Vánoci chtějí zákazníci spíše sloučit půjčky dohromady," sdělila Jitka Půlkrábková z Raiffeisenbank.

To potvrzují především mladí lidé a rodiny. „Pracuji jako číšnice a nemůžu si dovolit dávat tisícové dary a zadlužovat se kvůli nim nechci a nemůžu. Všichni z rodiny to máme podobně, radujeme se z maličkostí, které pečlivě vybíráme," řekla například pětadvacetiletá Monika Varmužová.

Letos se nejvíce z elektroniky kupují opět tablety a mobily. Z hraček vede stolní hra Dobble a panenky z animované pohádky Ledové království. „Děti si vyhrají pořád i s puzzlemi a autíčka pro kluky také nejsou stranou," upozornila prodavačka Lucie Zelenková.

Kromě toho čím dál častěji lidé na svátky odjíždějí mimo svůj domov. „Ví se, že v Hodoníně nenasněží, proto si už v létě rezervují dovolenou na horách nebo wellness," vysvětlila Lenka Vyktorinová z KM Travel.