„Zaměstnavatel trval jen na prodloužení současné kolektivní smlouvy bez jakékoliv navýšení mzdy. Vyjednávací komise odborů s tím nesouhlasila a trvala na svém již tak sníženém návrhu nárůstu mezd alespoň o částku nárůstu minimální mzdy nejméně kvalifikovaných zaměstnanců,“ řekl odborový předák veselských železáren Stanislav Malušek.

Vedení firmy chce odložit dojednání konkrétního nárůstu mezd o dva měsíce. „V zájmu zachování vlastní existence podniku nepovažuje vedení společnosti za možné a odpovědné v této mimořádně složité době přijmout v tuto chvíli jakékoliv závazky, které by znamenaly další růst finančních výdajů,“ uvedl Miroslav Slaný, mluvčí Ferrometu. Podnik má ve Veselí nad Moravou dvě divize, a to tažírnu a svařovnu trubek a profilů.

Odboráři po neúspěšném vyjednávání předložili vedení společnosti návrh na zprostředkovatele. „S tím zaměstnavatel nesouhlasil, proto byla odbory 14. ledna zaslána žádost na ministerstvo práce a sociálních věcí o určení zprostředkovatele na řešení sporu o uzavření kolektivní smlouvy,“ sdělil Malušek s tím, že resortu zatím plyne lhůta na vyřízení žádosti. „I přesto doufáme, že zaměstnavatel ještě přehodnotí náš minimalistický návrh a dojde k uzavření kolektivní smlouvy ještě před využitím krajních možností řešení sporu. Tou může být až stávka,“ upozornil předseda základní organizace Odborového svazu KOVO Železárny Veselí Stanislav Malušek, který v železárnách pracuje už více než třicet let. Podle něj má za současné situace vyhlášení stávkové pohotovosti podporu velké většiny zaměstnanců.

Vedení podniku: unáhlená reakce

Podle vedení podniku, který zaměstnává více než dvě stovky pracovníků, je reakce odborů poněkud unáhlená, přehnaná a zbytečně vyhrocená. „V tuto chvíli, kdy lze opravdu jen velmi těžko predikovat další vývoj ekonomiky a ekonomické dopady pandemie, aktuálně probíhá po celém světě očkování, ke kterému se všichni upínáme, není úplně nesmyslný požadavek na odložení dojednání konkrétní výše nárůstu mezd o dva měsíce, kdy by mohlo být v mnoha věcech, doufejme, jasněji,“ uvedl mluvčí Ferrometu. Ujistil, že se podnik chová odpovědně a nechystá žádné propouštění.

Ferromet je součástí Z-Group stejně jako Železárny Hrádek na Rokycansku. Jak uvedli odboráři KOVO v tiskové zprávě, zvažují vyhlášení stávkové pohotovosti i tam. „Budeme o tom teprve jednat, předpokládám, že to bude na nejbližší schůzi výboru,“ uvedl odborový předák ze Železáren Hrádek Petr Horčic.

Ty veselské mají dlouhou tradici. S výstavbou největšího podniku ve Veselí nad Moravou začal stát už na začátku šedesátých let minulého století.