„Zaměstnavatel trval jen na prodloužení současné kolektivní smlouvy bez jakékoliv navýšení mzdy. Vyjednávací komise odborů s tím nesouhlasila a trvala na svém již tak sníženém návrhu nárůstu mezd alespoň o částku nárůstu minimální mzdy nejméně kvalifikovaných zaměstnanců,“ řekl odborový předák veselských železáren Stanislav Malušek.

Vedení firmy chce odložit dojednání konkrétního nárůstu mezd o dva měsíce. „V zájmu zachování vlastní existence podniku nepovažuje vedení společnosti za možné a odpovědné v této mimořádně složité době přijmout v tuto chvíli jakékoliv závazky, které by znamenaly další růst finančních výdajů,“ uvedl Miroslav Slaný, mluvčí Ferrometu. Podnik má ve Veselí nad Moravou dvě divize, a to tažírnu a svařovnu trubek a profilů.

Městská policie v Hodoníně. ilustrační foto.
Na Národní třídě v Hodoníně našli mrtvého muže, měl šestačtyřicet let

Odboráři po neúspěšném vyjednávání předložili vedení společnosti návrh na zprostředkovatele. „S tím zaměstnavatel nesouhlasil, proto byla odbory 14. ledna zaslána žádost na ministerstvo práce a sociálních věcí o určení zprostředkovatele na řešení sporu o uzavření kolektivní smlouvy,“ sdělil Malušek s tím, že resortu zatím plyne lhůta na vyřízení žádosti. „I přesto doufáme, že zaměstnavatel ještě přehodnotí náš minimalistický návrh a dojde k uzavření kolektivní smlouvy ještě před využitím krajních možností řešení sporu. Tou může být až stávka,“ upozornil předseda základní organizace Odborového svazu KOVO Železárny Veselí Stanislav Malušek, který v železárnách pracuje už více než třicet let. Podle něj má za současné situace vyhlášení stávkové pohotovosti podporu velké většiny zaměstnanců.

Vedení podniku: unáhlená reakce

Podle vedení podniku, který zaměstnává více než dvě stovky pracovníků, je reakce odborů poněkud unáhlená, přehnaná a zbytečně vyhrocená. „V tuto chvíli, kdy lze opravdu jen velmi těžko predikovat další vývoj ekonomiky a ekonomické dopady pandemie, aktuálně probíhá po celém světě očkování, ke kterému se všichni upínáme, není úplně nesmyslný požadavek na odložení dojednání konkrétní výše nárůstu mezd o dva měsíce, kdy by mohlo být v mnoha věcech, doufejme, jasněji,“ uvedl mluvčí Ferrometu. Ujistil, že se podnik chová odpovědně a nechystá žádné propouštění.

Díky podzimním dešťům vzniklo na Očovských loukách u sídliště Jihovýchod v Hodoníně jezero, které následně zamrzlo. Bruslit se na něj vydávají houfy lidí.
Bruslí na loukách: k hodonínskému Jihovýchodu vyrážejí davy lidí. Podívejte se

Ferromet je součástí Z-Group stejně jako Železárny Hrádek na Rokycansku. Jak uvedli odboráři KOVO v tiskové zprávě, zvažují vyhlášení stávkové pohotovosti i tam. „Budeme o tom teprve jednat, předpokládám, že to bude na nejbližší schůzi výboru,“ uvedl odborový předák ze Železáren Hrádek Petr Horčic.

Ty veselské mají dlouhou tradici. S výstavbou největšího podniku ve Veselí nad Moravou začal stát už na začátku šedesátých let minulého století.