Mezi lidmi je ale stále známá hlavně jako bývalá mistryně světa v cyklistice, která má ve Ždánicích vlastní síň slávy. Každoročně také organizuje populární Ždánický histopedál.


Máto plno přátel mezi nejvýznačnějšími sportovci České republiky, už jste jim volala, že jste starostkou?
Oni se to téměř všichni dozvěděli už odjinud.

Jaké byly jejich reakce?
Kromě gratulací mi říkali, že mě čeká mnoho práce, což je samozřejmě pravda. Sportovci jsou ovšem zvyklí na množství práce a tvrdší režim. Tato zkušenost by mi mohla pomoci překonat různé obtíže. Výkony vrcholových sportovců také nepřicházejí samy od sebe. Je za nimi mnoho práce.

Inspirovala jste někoho z bývalých reprezentantů?
To asi ne, ale hodně jsme to probírali na posledním setkání olympioniků z naší doby. Bylo totiž až po volbách.

Tak to jste určitě mluvili i o dalším politikovi-cyklistovi Josefu Regecovi, který se stal senátorem…
To určitě. Dostal se do senátu tak přesvědčivě, až nás to překvapilo.

Mezi sportovci jste jako doma, ale co mezi politiky? Napadlo vás, řekněme před deseti lety, že z vás bude někdy starostka?
To tedy rozhodně ne…

V minulém volebním období jste byla nejen zastupitelkou ale i radní. Teď jste se rozhodla nekandidovat už za ODS, ale nezávislé. Před těmito volbami už vás napadla varianta postu ve městě nejvyššího?
Ani tehdy ne. Nechtěla jsem být na prvním místě kandidátky, spíše jen podpořit mladší, kteří pro město už něco udělali a dokázali by se podle mého soudu chopit vedení. Byla jsem ochotná jim po zvolení pomáhat. Volby ale nakonec dopadly, jak dopadly a tak se to prostě vyvinulo.

Co na tento vývoj říká vaše rodina?
Mám to složitější se svým životem napůl v Rakousku. Nadšení v rodině z tohoto důvodu nepanuje, ale je to akceptováno.

Už jste se se starostovskou židlí sžila? Jaké byly první dny?
Perné, pracujeme na rozpočtu, což je tvrdý oříšek. Potřebujeme zateplit školku. Z potřebných přibližně šesti milionů korun bude dotace činit jen asi třetinu. Zbytek musíme najít v pokladně. Ještě přitom řešíme více práce, které vznikly na opravě základní školy. Udržet vyrovnaný rozpočet je složité.

Čekají vás čtyři roky práce. Máte vytyčené něco konkrétního, co byste rozhodně chtěla zvládnout?
Jeden konkrétní cíl snad ani ne. Úkolů je hodně. Bude třeba v maximální míře využívat dotace, ale jen tolik, kolik si můžeme dovolit. Cílem tedy je: splnit co nejvíce úkolů. Vzpomenout lze nové náměstí. Ráda bych, ale jde o investici přibližně ve výši čtyřiceti milionů korun. Právě v tomto případě musíme být obezřetní. I kdybychom měli osmdesát procent dotací, těch zbývajících dvacet představuje pořád velkou částku.

A co za čtyři roky? Ždánice se nyní dostaly po dlouhých letech vedení zavedených politických stran k momentu, kdy hlavní silou ve městě jsou nezávislí. Vy sama jste kvůli přílišnému vlivu stranických knížek k nezávislým přešla. Chcete to tak udržet? Připomněla jste, že ve vaší kandidátce jsou nadějné mladé tváře…
Tak bych si to představovala. Jsem mezi nimi přece jen nejstarší. Byla bych skutečně moc ráda, kdyby se to vyvinulo tak, že bych jim za čtyři roky pozici předala.