„Nejde o patro se sedlovou střechou, jak zaznělo v médiích. Jde o koridor mezi lůžkovou částí a operačním blokem, ve kterém jsou schody, vestibuly, výtahy a zázemí,“ řekl pro Hodonínský deník Rovnost bývalý náměstek. Vysvětlil i údajně chybějící sedlovou střechu. Ta je právě nad výtahy. Je ovšem tak malá a v takové výšce, že ji běžný návštěvník nemocnice nezaznamená.

Tato část stavby je součástí celé přístavby, ve které je centrální sterilizace, rentgeny a operační sály. Právě při stavbě tohoto komplexu mělo dojít před více než deseti lety k pochybení. Rada Jihomoravského kraje to v minulém týdnu konstatovala po projednání výsledků auditu znaleckého ústavu. Podle něj přístavbě chybí jedna celá část za přibližně osmadvacet milionů korun.

Podle Vašulky je chyba jednoznačně na straně zpracovatelů auditu. „Podle mě nemohli být fyzicky na místě. Zřejmě vycházeli pouze z materiálů, které nemocnice poskytla a ani si nevyžádali materiály, které jim musely chybět,“ uvedl Vašulka. Ten se kauzou cítí být poškozen, a jak dodal, bude usilovat o to, aby se po prověření posudku jeho autor zodpovídal Ministerstvu spravedlnosti ČR.

Za zvláštní považuje i zjištění, že nebylo možné dohledat, kdo tehdy za objednatele prací vykonával kontrolní činnost. „Byl jsem to já, kdo to měl na starosti. Na všech dokumentech jsou mé podpisy,“ diví se bývalý technický náměstek, který už také kontaktoval současné vedení nemocnice s tím, že může ke sporným bodům podat vysvětlení.

„S panem Vašulkou jsem mluvil. Stále jen opakoval, že všechno, co bylo postaveno, bylo zaplaceno. Podrobnosti si nepamatoval,“ uvedl právník Radek Ondruš, který má prověření výsledků auditu na starosti. „My vycházíme s podkladů, které máme. Podle nich se zrušila povinnost stavební firmy postavit objekt SO2, ale současně nebyla o necelých třicet milionů snížena částka,“ dodal právník.

Rada Jihomoravského kraje se zatím k žádným konkrétním krokům nechystá. Jak uvedl hejtman Michal Hašek i radní za oblast zdravotnictví Oldřich Ryšavý, je teď na managementu nemocnice, aby spolu s uvedeným právníkem tvrzení znaleckého ústavu prověřil. Rada při svém rozhodování vycházela z výsledků posudku.

„Pokud mám v ruce výsledek auditu opatřený kulatým razítkem od znaleckého ústavu, musím ho brát vážně,“ ospravedlňoval postup kraje Ryšavý.

Prověřování teprve začalo a konkrétní výsledky podle Ondruše zatím nejsou. Jak uvedl, předal věc státnímu zastupitelství a výsledky očekává nejdříve za tři až čtyři měsíce.

Exředitel nemocnice napsal hejtmanovi

Kyjov – Přímo na hejtmana se obrátil bývalý ředitel Nemocnice Kyjov Petr Hudeček. Vedlo jej k tomu nedávné zveřejnění výsledků auditu, podle kterého v nemocnici chybí patro na přístavbě chirurgického pavilonu.

„Došlo tak poškození našeho jména, k poškození naší cti a možná někomu právě o toto šlo. Chceme věřit, že Vy jste tento zájem neměl a šlo jen o prezentaci z Vaší strany neprověřených informací, jejichž garantem byl někdo jiný. Proto Vás žádáme o revokaci Vašeho tvrzení a omluvu přinejmenším za unáhlenost s jakou jste použil tyto neprověřené informace,“ napsal exředitel v dopise hejtmanovi Michalovi Haškovi.

Podle Hudečka krajská rada postupovala nestandardně, když mediím předala informace, které fakticky diskreditují bývalý management nemocnice v Kyjově. „Vaše tvrzení, že v nemocnici chybí část stavby, jež byla zaplacena částkou 28 milionů, je natolik vážné, že kdyby bylo pravdivé znamenalo by to obvinění bývalého managementu ze zpronevěry státních finančních prostředků,“ napsal také Hudeček.

Pozastavil se i nad tím, že kraj se opírá o závěry malé firmy vedené dvěma mladíky, která vznikla teprve v říjnu 2010, aby do roka z kontroly účetních dokladů nemocnice, provedené během několika týdnů postrádala v areálu nemocnice stavbu, nepostavenou a zaplacenou snad před patnácti lety.

Spolu s Hudečkem, který byl v nemocnici ředitelem v letech 1992–2003, se pod dopis podepsala i tehdejší ekonomická Drahomíra Zapletalová.
Redakce hodonínského deníku Rovnost oslovila hejtmana, zda revokaci či omluvu plánuje. Odpověděl pouze to, že celou kauzu má na starosti radní Oldřich Ryšavý.