Právě vedení tamní nemocnice plánuje léčebnu dlouhodobě nemocných zřídit. Podle ředitele Antonína Tesaříka může vzniknout na místě, kde nyní stojí už nepotřebná kotelna a sklad uhlí. „Stárnutí populace se projevuje také vyšší potřebou lůžek dlouhodobě nemocných. Hodonín by navíc v tomto ohledu mohl využít polohy mezi velkými nemocnicemi v Kyjově a Břeclavi,“ řekl Tesařík.

Zároveň upozornil, že podle aktuální analýzy zpracované ředitelem hodonínskému okresu chybí 110 těchto lůžek. Situace na Hodonínsku je nejhorší i podle krajských statistik, na tisíc obyvatel tady připadá jen zhruba půl lůžka, a to včetně všech evidovaných pro následnou péči. Navíc ani ošetřovatelská lůžka v Hodoníně a Veselí nad Moravou nestačí pokrýt zájem.

Tamní oddělení ošetřovatelské péče fungují velice často jako přestupní stanice mezi nemocnicemi a LDN. „Například zlomenina pánve vyžaduje rekonvalescenci, při které pacient musí týdny ležet ve stabilizované poloze. Aby ale nezabíral místo potřebnějším případům, tak míří na doléčení do Veselí nad Moravou. Pokud to jeho zdravotní stav umožní, tak putuje domů, pokud ne, tak pokračuje do LDN,“ přiblížil postup mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil.

Právě pod toto zařízení veselské oddělení ošetřovatelské péče spadá. „Máme neustále plno, dokonce se u nás musí lidé objednat. Pokud pak pacienti musí do LDN, tak je nejčastěji převáží do Valtic, případně Kroměříže,“ přiblížil vedoucí lékař veselského oddělení Jan Sekerka.

Nedostatečná kapacita v LDN je podle krajského radního pro zdravotnictví Milana Vojty celorepublikovým problémem. „Demografický vývoj je neúprosný, přibývá starších lidí a nemocných. Čekací doba se dlouhodobě prodlužuje,“ uvedl radní. Tomu se podle něj musí přizpůsobit struktura zdravotní péče. Kraj kvůli tomu jedná s dalšími zřizovateli nemocnic na jižní Moravě i se zdravotními pojišťovnami.

„Chceme jít problému naproti a usnadnit propouštění pacientů z LDN, protože mnoho lůžek nyní blokují pacienti, kteří péči LDN už nepotřebuji, ale nemohou je propustit, protože doma nemají potřebné zázemí. Proto chceme v krajských, ale i dalších nemocnicích vytvořit prostor pro péči i o tyto klienty,“ dodal Vojta. Potvrdil, že o možnosti rozšiřování lůžek v LDN nyní diskutují právě s vedením hodonínské nemocnice.