Jako velký problém vidí chybějící cimbálovou muziku i hodonínští folkloristé. „Často se nám stává, že nemůžeme sehnat muzikanty, kteří by s námi jeli na vystoupení. Většinou za to chtějí zaplatit, na což my bohužel nemáme," vysvětluje dívka z hodonínského folklorního souboru, která si nepřála uvést své jméno. Redakce Hodonínského deníku Rovnost jej však zná. Stává se tak, že některé zájezdy musí tanečníci i rušit. I proto se například místní soubor Polajenka rozhodl, že si založí vlastní cimbálovou muziku.

Vedení Základní umělecké školy v Hodoníně se brání tím, že cimbálová muzika nemá v jejich instituci tradici. „Máme trochu jiné zaměření a sklízíme mnoho let úspěchy se svým symfonickým orchestrem. Jsme ojedinělí svou tradicí ke smyčcové a symfonické hudbě, to nikdo v okolí nemá," uvádí ředitelka školy Milada Čermáková.

Škola je navíc podle ní závislá na zřizovateli školy Jihomoravském kraji. „Ten nám bohužel snižuje kapacitu. A to je další důvod, proč rozšířit výuku třeba o folklor nemůžeme," vysvětlila Čermáková.

Obecně by širší nabídku oborů přivítala. „Bez rozšíření školy to však nemá cenu. A to by musel chtít kraj," podotkla ředitelka. Ke snižování stavů kraj donutil podle jeho mluvčí stát, který na školy poslal méně peněz. „Ale to, jakou nabídku výuky škola má, záleží jen na ní a na možnostech školy," vysvětlila Kapitančiková.

Hodonínské děti tak cestují za cimbálovou muzikou do okolí. Například do Dubňan nebo do Strážnice. Základní umělecká škola Veselí nad Moravou nabízí svým žákům hned dvě cimbálové muziky. „Rozdělují se na starší a mladší žáky," poznamenal ředitel veselské školy Aleš Smutný.

Celá řada studentů má velký zájem o cimbálovou muziku a folklor. „V mladší skupině je okolo šestnácti členů a zájem je ještě vyšší. Víc jich však do souboru přijmout nemůžeme," řekl Smutný.

Zřízení cimbálové muziky v základních uměleckých školách je poměrně drahé. „Pořizovací cena cimbálu se pohybuje okolo sto dvaceti tisíc korun, ale je nutno počítat i s dalšími náklady," vyčísluje sumu například strážnický cimbalista Petr Gazárek.

BARBORA VAJČNEROVÁ