Na trafikanta z hodonínské Bažantnice si posvítila hodonínská městská policie. Zjistila, že opakovaně prodává cigarety dětem.

Policie mu uložila pokutu a situaci bude řešit s majitelem stánku. “V těchto místech máme kameru, potvrdilo se podezření, že v trafice prodávají cigarety dětem,“ uvedl ředitel Městské policie v Hodoníně Jindřich Vašíček.

Podle jeho slov se nejedná o první přestupek v této trafice. Podobnou situaci už řešili v březnu. Městská policie chystá kontroly dalších trafik v Hodoníně. „Provozovatel musí zajistit dodržování živnostenského zákona a dalších předpisů spojených s provozováním živnosti,“ popsal povinnosti podnikatele vedoucí živnostenského úřadu v Hodoníně Marek Šimek. Podle něj záleží na důkazech, které poskytne policie.

Pokud by se jednalo o přestupek, který závažně porušuje předpisy, úřad obchodníka potrestá. V krajním případě mu může odebrat živnostenský list. To ale podle Šimka posoudí až po prošetření případu. Ze záznamů policejní kamery vyplývá, že cigarety kupují děti kolem dvanácti, třinácti let. Výzkumy ze základních škol říkají, že kouří čím dál víc dětí. Navíc klesá věk, ve kterém si zapálí první cigaretu.

“Kouření dětí sledujeme jako negativní patologický jev, který narůstá,“ komentoval vývoj tohoto zlozvyku u dětí zástupce ředitele základní školy u Červených domků Marek Šimek. Na této škole je zakázáno kouření v celém areálu, což bývá běžné, navíc nedoporučují žákům kouřit ve vzdálenosti dvou set metrů od školy. Pokud žáci na základních školách kouří, řeší se situace s jejich rodiči.

Bohužel ale i rodiče bývají mnohdy na své ratolesti krátcí.