Skrz některé cihly vypátral Slavomil Šottl i osudy cihelen, ze kterých pochází. U jiných jenom hádá, co značky na nich znamenají. „Pracuju ve stavebnictví a značky na cihlách mi připadaly zajímavé. Nasbíral jsem jich asi dvacet na okrasný plot.
Dalších třicet jsem dostal od kamaráda, cihel postupně přibývalo a bylo škoda sbírání zastavit,“ vypráví o své cestě ke sbírání cihel Slavomil Šottl. Říká, že je velice těžké dopídit se, která značka patří ke konkrétní cihelně.
„Každá značka má svoji historii. Od pamětníků vím, že jenom v Bojanovicích byly tři cihelny. Jedna z nich patřila židovské rodině, která skončila v Osvětimi,“ vypátral díky své sbírce Šottl. Vlastní i několik cihel z hodonínské cihelny bratří Redlichů.
Tvoří část štosu čtyř set padesáti kusů cihel, který zatím Bojanovický sběratel získal. „Cihly pocházejí většinou z baráků, které jsou staré kolem sta let. Tehdy bylo na okresu tak sto padesát cihelen,“ říká Slavomil Šottl. Obrázky na cihlách mají celou řadu motivů. Jedná se mnohdy o monogramy majitele cihelny a čísla které tvoří vzestupné řady.
Na některých cihlách je Rakousko – Uherská dvojhlavá orlice, ale i jiné obrázky jako jsou srdíčka nebo různé ozdobné vzory. Vlastní i cihlu s hákovým křížem, která má podle něj i německý rozměr.
V některých cihlách jsou otisky zvířecích tlapek a na jedné je dokonce i dětská nožka. „V jedné z cihel je dokonale otištěný obilný klas, jde vidět každý detail,“ přibližuje otisk zaniklé minulosti Slavomil Šottl.
Některé cihly použil sběratel i na výstavbu ozdobné zídky. Aby v plotě vynikly, umisťuje je „na kant.“ Od starých zednických mistrů zjistil, že když se dřív zdilo, kladly se cihly vždycky obrázkem dolů.
Proč to dělali tímto způsobem, ale nikdo neví. Spoustu otazníků vzbuzují i samotné obrázky a značky na cihlách. „Vypátrat původ cihel je těžké, na internetu jsou informace o některých cihelnách, ale nejsou tam značky, které se používaly,“ posteskl si Slavomil Šottl.
Cihly se od sebe liší i svou kvalitou. „Záleží na hlíně, kterou použili dělníci k jejich výrobě. Třeba cihla z Čejkovic je ze žluté hlíny, je pevná a má zvonivý zvuk,“ přibližuje vlastnosti cihel sběratel. Cihly získává většinou při stavebních úpravách starých domů. Lidé mu je dávají nebo je mohou také vyměnit.