„Akce má rok od roku širší záběr, i když hlína zůstává stále základem. Rozšiřujeme nabídku o doprovodné akce a také o další tradiční řemesla," informoval vedoucí žarošického muzea Roman Muroň.

Kromě výroby hliněných cihel či vytváření hliněných omítek či dokonce plastik a obrazů, budou na místě odborníci na dřevěné interiéry, rákosové střechy ruční výrobu skla nebo řezbáři a kovář. Bude možné se přímo podívat na tradiční postupy nebo navštívit přednášky. Některé se budou věnovat i tak specifickým tématům, jako je použití drahých kamenů, barevné rozdíly jílů v různých regionech, hliněné stavitelství z pohledu památkářů nebo výroba sgrafit v hliněných omítkách.

„Hlína byla zapomenutým materiálem, ale dnes se vrací do obliby. Do Žarošic pak přijedou odborníci nejen ze všech koutů republiky, ale i ze zahraničí," připomněl Muroň.

Zahraje šaman ze Sibiře

Na akci nebude chybět ani hudební doprovod. Pro dokreslení atmosféry půjde hlavně o alternativní styly. S hudbou i svými názory se bude prezentovat sibiřský šaman Vrež Meloian. Ateliér Comte zahraje duchovní hudbu různých kultur a civilizací z celého světa. Zazní i japonská flétna či etnická hudba. Stylové bude i občerstvení: víno, pivo, čaj, bramborové placky či kyselica.

Oslava hlíny se poprvé uskutečnila v Žarošicích před dvěma lety. Vloni se akce přesunula do Brna, aby se letos zase vrátila do Žarošic. Je současně další připomínkou toho, že obec letos slaví 690 let od své první písemné zmínky.

Akce vypukne v pátek 17. srpna přibližně ve 14.00. Pokračovat bude v sobotu 18. srpna od 9.00. Přesný časový harmonogram zatím není stanovený. Pořadatelé jej vytvoří až těsně před začátkem podle toho, jak se podaří všem hostům dopravit na místo. Návštěvníci se ale rozpis dozvědí v muzeu či na plakátech v okolí muzea.