Základní školy ve Veselí nad Moravou navštěvuje tak málo dětí, že radní zvažují, zda převést jednu z nich, J. A. Komenského, na církevní. Město Veselí by tak sice ušetřilo ročně až pět milionů korun, ale podle opozice je změna špatným řešením hned z několika důvodů. Nelíbí se jí například, že pro církevní školy jsou vytvářeny lepší podmínky než pro ty zřízené obcí, což zatěžuje státní rozpočet.

Zda se na školách bude vyučovat v křesťanském duchu, rozhodnou zastupitelé už příští pondělí. „Myslím, že církevní školy mají v tomto vzdělávacím systému své místo a mýty, že se radikálně změní výuka, nejsou pravdivé,“ hájil změnu poslanec parlamentu Walter Bartoš. Veselský starosta Martin Bedrava výhodu vidí především v tom, že změnou budou zachovány obě základní školy bez dopadu na městský rozpočet. „Církevní základní škola má totiž velkou šanci přilákat děti z okolních obcí, protože žijeme v regionu, kde je poměrně hodně věřících,“ zhodnotil Bedrava.

Letos Komenského základní školu nebo Hutník navštěvuje tisíc pětatřicet žáků. Kapacita budov je přitom dvakrát tolik. Odborníci varují, že podle počtu narozených dětí z posledních let je možné, že do šesti let bude veselské školy navštěvovat jen osm set třicet dětí. O zrušení jedné ze škol ale místní neuvažují. „Kde je zájem, může církev vstoupit do školství s jedním významným přínosem. Nesledujeme pouze učivo, znalosti žáků, vzdělání a předání informací, ale výchovu celého člověka,“ řekl olomoucký biskup Josef Hrdlička. Člověk podle něj totiž není jen rozum, ale také srdce, duše a svědomí.

„Město sice ušetří, ale peněžně se zatíží stát, který provoz církevních škol platí. Navíc převedené školy jsou zcela řízené církví, která rozhoduje o všem, včetně učitelského sboru, což znamená, že o práci mohou přijít dosavadní kantoři,“ vylíčil sociální demokrat, poslanec a veselský zastupitel Ivan Ohlídal. Ten si také myslí, že v jednadvacátém století není rozumné rozvíjet církevní školy na úkor veřejných. „Nelíbí se mi, že vedení města nemá zcela jasno v budoucnosti školy po jejím převodu. Ani starosta mi na ni nedokázal přesvědčivě odpovědět,“ podotkl Ohlídal.