Čistička odpadních vod mnohdy spolyká několikanásobně víc peněz než je obecní rozpočet. V médiích se objevila zpráva, která vyděsila starosty menších vesnic. Podle ní by měly obce nad padesát obyvatel vybudovat čističky do roku 2010. Starostové vesnic proto v minulých dnech zaplavili ministerstvo životního prostředí svými telefonáty.

„Žádné evropské ani české právní předpisy neukládají obcím, které mají méně než dva tisíce obyvatel, povinnost budovat kanalizaci a čističku odpadních vod,“ uklidňuje Eva Veverková z tiskového odboru ministerstva životního prostředí. Lidé v menších vesnicích mají na výběr z několika možností. Buď se napojí na obecní kanalizaci, nebo mohou mít svou vlastní čističku, popřípadě žumpu. Povinnou výstavbu kanalizace a čističek ukládá vesnicím nad dva tisíce obyvatel smlouva s Evropskou unií. Termín dokončení je stanovený na rok 2010.

V některých vesnicích Hodonínska už mají problém vyřešený. „Jsme za vodou, čističku máme tři roky. Peníze jsme získali z úvěrů a dotací. Podařilo se nám získat prostředky i z rakouského ministerstva životního prostředí,“ řekla místostarostka Čejkovic Marie Ritterová.

Peníze potřebné k výstavbě čistících stanic převyšují zpravidla obecní rozpočet. Oprava té blatnické spolkne jeho dvojnásobek. „Naše čistička je z devadesátých let. Oprava si vyžádá padesát milionů korun. Nepracuje už na požadovaný standard. Dnes už dokonce platíme mírné pokuty za znečištěnou vodu, proto je rekonstrukce naší prioritou,“ vysvětlil starosta Blatnice Josef Vavřík.

Čističky budují i menší vesnice. Terezín už léta připravuje výstavbu kořenové čističky. „Projekt leží na ministerstvu životního prostředí a čeká na posouzení. Některé vesnice si takové zařízení postavily, ale nemohlo fungovat kvůli vysokému počtu obyvatel. To není problém Terezína se sto padesáti domy,“ uvedla starostka Terezína Miroslava Vykydalová.

Specifickým problémem jihu Moravy jsou vinaři, kteří vypouští své splašky do kanálu. „Je to problém všech vinařských obcí. Záleží na zodpovědnosti vinařů,“ poznamenala Ritterová. Vinné splašky poškozují bakterie nezbytné k dobrému fungování čističek.