Když přemýšlely kamarádky Neda Stanimirovič a Andjela Ristič ze Srbska, kam vyrazit na léto, řekly si, že by mohly udělat něco užitečného. Tak vznikl nápad přihlásit se na pracovní kemp v zahraničí. Přes sdružení dobrovolných aktivit Inex se děvčata dostala až na Slovácko do Tvarožné Lhoty. Pobyt si nemohou vynachválit.

„Než jsme sem jely, o České republice jsme nevěděly téměř nic, i proto jsme si řekly, že si vybereme právě tuto zemi. Čím jsme zde ale déle, lidi i zemi poznáváme víc a víc a domů se nám nechce vracet. Příští rok bychom se sem chtěly určitě vrátit," zasmála se děvčata, které na svůj první pracovní kemp vyrazila ve věku jednadvacet a dvaadvacet let.

Obě vyzvedla především vstřícnost a přátelskou a veselou povahu místních lidí, ale i zvyky na Slovácku. Nestěžovala si ani na náročnost práce. „Dalo se to zvládnout, a když něco fyzicky nešlo, pomohli nám kluci," shodla se Neda s Andjelou. Ty jsou dvojicí, z celkem deseti dobrovolníků, kteří na letošní Etnosalaš přijeli.

Kromě nich na Slovácko dorazili mladí lidé z Ukrajiny, Španělska, Francie Číny či Turecka. „Máme za sebou již hodnotící večer, který vyšel velmi dobře, dobrovolníci si na nic nestěžovali, jsou zde spokojení. Stejně jako my," shodly se vedoucí skupiny Marie Sokolová a Tereza Hrychová.

I ony se na Travičnou dostaly poprvé. Jejich úkolem bylo i to, vymyslet pro dobrovolníky volnočasové aktivity. Skupina se tak podívala do vinných sklepů v Plžích, kde se jim podle vedoucích moc líbilo. Prošli si i Strážnici, a pokud jim čas dovolí, vyrazí ještě do skanzenu a na Baťův kanál.

„Úspěch měla i návštěva Uherského Hradiště a Velehradu. Nejvíc se ale všem líbily hody zde ve Tvarožné Lhotě. Do těch jsme se hodně zapojili. Stavěli jsme májku, zúčastnili se venkovní mše i obchůzky a hodové zábavy. Byly to tři dny, které jsme strávili s místními a i těm se to podle nás líbilo," notovaly si vedoucí.

Právě propojení pracovního a poznávacího pobytu je hlavním cílem Etnosalaše. A o salaš jde především. Dobrovolníci se letos pustili do opravy plotů, sekali kopřivy na nasušení, sbírali byliny do čajů, nebo doplňovali vodu zvířatům, která na salaši žijí.

„V areálu nám přibyla straka, kterou jsme neplánovali, je to nalezenec. Máme zde i lišku, veverku, ovce, kozy a skotský náhorní skot highland, což je novinka," vyjmenovala za občanské sdružení Lipinka, které nyní na salaši hospodaří, Petra Vávrová. Pomoc dobrovolníků si pochvaluje.

„Udělali hodně práce, která je vidět. Zvětšili nám oplocenky výběhů pro zvířata přibližně o kilometr. To nám ušetřilo hodně času. My bychom na ni totiž byly dva, maximálně tři a zabrala by nám kolem tří týdnů. Navíc by tím stála ostatní práce. Tohle je pro nás opravu veliká výpomoc," vyzvedla přínos pro salaš Vávrová.

Dobrovolníci, kteří letos přijeli na projekt Etnosalaš tentokrát nepomáhali jen se sběrem bylin do čajů, ale starali se i o zvířata, která na salaši žijí.

Účastníci pracovního pobytu ale rozebrali i staré, již nevyhovující pódium, které se využívalo k různým kulturním akcím. Nyní je prostor pro to, vytvořit a postavit pódium nové.

Hlavním cílem aktivity je ale příprava na tradiční srpnovou akci Etnosalaš, která je určena především dětem. „Na Etnosalaš se připravujeme týden. Akce bude v neděli pátého srpna, my pro ně připravíme různé aktivity a v den akce se jim budeme věnovat," řekla Sokolová.

Nedělní Etnosalaš otevře brány od deseti hodin dopoledne.