Internetovým zpravodajským prostorem, kde si všichni místní mohou prohlížet aktuální fotografie z pořádaných akcí.

Nikdo nemusí shánět, jestli na mikulášské obchůzce nebo hodech někdo fotil a kde by fotky byly k vidění. Stačí k tomu jediné: ochotný člověk.

„Stránky jsem založil před dvěma lety. Baví mě fotit. Věnuji se vesnici i přírodě okolo. Chodím ale také na akce. Lidé už si zvykli, že zveřejňuji fotogalerie z nich,“ uvedl Jiří Kobzinek z Násedlovic. Na sledovanosti webu jde poznat, co lidi zajímá. Když je po některé z tradičních obecních akcí, místní brzy po ní už chodí nahlížet, jestli jsou fotky na internetu.

„Samozřejmě není v mých silách chodit všude. Snažím se ale zvládnout ty nejdůležitější akce,“ říká fotograf.

Téměř navlas stejné stránky fungují také v sousedních Želeticích. Podobnost není náhodná. Jejich autorka je uvedla do provozu ve spolupráci s Jiřím Kobzinkem. Ten jí pomohl především s přípravou webového prostoru.

Hana Živělová ze Želetic v místním zpravodaji dokonce psala, že její web má příznivce až za hranicemi republiky. Je to samozřejmě vítaná možnost pro všechny rodáky, kteří dlouhodobě žijí mimo rodnou obec. Prostřednictvím fotek z akcí mohou stále sledovat dění doma.

„Kdysi se mi ozval nějaký Američan, který nechal vyrobit pro folklorní soubor Sokol sv. Pavla v Minnesotě napodobeniny našeho kroje. To ovšem zdaleka není jediný zahraniční ohlas. Z Maďarska se mi ozval jeden z potomků rodiny Janhubových, která zde kdysi před mnoha lety žila,“ napsala autorka webu.

O zájmu okolí svědčí i kniha návštěv obou serverů. Je plná odkazů lidí ze všech koutů republiky, kteří mají v uvedených obcích známé či rodinu. Pokud zrovna nemohou přijet na návštěvu, sledují na internetu fotky z dění, které jim uteklo. Potřebu podobné možnosti i pro tak malé vesnice dokazují v diskuzi také některé až zoufalé dotazy lidí z okolí, kteří by rádi na webech viděli i fotky z dalších obcí. To ovšem není v silách provozovatelů.