Ti přišli hodnotit zeleň, květinovou výzdobu či ekologické hospodaření v rámci mezinárodní soutěže Entante Florale. Kyjov v ní společně s Tvarožnou Lhotou letos zastupuje Českou republiku.

„Město je čisté, má krásné náměstí s krásnou květinovou výzdobou,“ řekla v závěrečném hodnocení předsedkyně komise Monika Hetsch.

Ta za ostatní členy pronesla shrnující resumé. Až na drobné výjimky jen chválila. Během dne ovšem komisaři zástupce radnice nijak nešetřili.

„Kolik máte dětských hřišť? Jak staré děti tam chodí?

Když se batole na pískovišti unaví, na jakou další atrakci ho maminka může přenést,“ ptali se. Dokonce vyrazili Kyjovským dech, když se podivovali, že hřiště je o prázdninách prázdné. Na to, že prší, ohled nebrali.

„Některé dotazy se nám mohly zdát zvláštní. Možná to způsobilo špatné porozumění otázky v cizím jazyce,“ zamyslela se vedoucí kyjovského odboru kultury a školství Ilona Pecháčková.
Komisaři kromě květin na radnici či náměstí pochválili také péči i historické budovy, urbanistický plán výstavby, dostatek míst na hraní pro děti či možnosti pro trávení volného času.

„Takový sportovní stadion, jako je v Kyjově, není v obdobných městech Evropy vůbec obvyklý,“ vyzdvihla Monika Hetsch. Ta pochválila i „politiku stromů“, jakou radnice provádí. Jak tlakem na soukromé vlastníky stromů, aby i oni o „zelený“ majetek pečovali, tak i promyšlenou výsadbou nových stromů.

Podle slov předsedkyně je jednou z nejsilnějších stránek Kyjova turismus. Odborník na turistický ruch byl velmi spokojen s kvalitou propagačních materiálů, přístup k potřebným informacím i kvalitu pracovníků informačního centra.
Kromě něj navštívili komisaři také domov důchodců, dům Horizont, jednu ze soukromých zahrad, hřbitov, Vlastivědné muzeum, či kompostárnu.
„Nesnažili jsme se připravit město jen pro tento den. Zjistili jsme, co bychom mohli zlepšit. Bylo to pro nás inspirací,“ zhodnotil za město starosta František Lukl.

Dnes mezinárodní komisi čeká prohlídka Tvarožné Lhoty.
Vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční v druhé polovině září ve Splitu.