Úterní mráz připomněl opozdilcům, kteří topí dřevem či uhlím, že je nejvyšší čas doplnit zásoby na zimu. Prodejci tuhých paliv zatím hlásí dostatek zboží, dřevo je letos někde dokonce levnější než vloni. Mnout ruce si mohou ti, co na jaře využili likvidace polomů po vichřici Emma. V té době bylo možné sehnat topivo za minimum peněz.

„Co bylo z jarních polomů, už je dávno pryč. Přesto je pořád u nás dřevo levnější přibližně o pět procent v porovnání s koncem loňského roku. Zájem je spíše o tvrdší dřevo z listnatých stromů, o borovice zájem není,“ řekl správce strážnického polesí Lesů ČR Bohumil Pipal. Ten odkázal zájemce o větší kusy či jen klestí na jednotlivé revírníky.

Ani uhlí výrazněji v regionu nepodražilo. Kvůli mírným zimám je totiž poslední roky slabší poptávka. „Proti minulému roku je v ceně našeho hnědého uhlí nárůst jen kolem sedmi procent. Přestože černé uhlí podražilo výrazně, nezneužili jsme situace,“ uvedl ředitel Dolu Mír v Mikulčicích Josef Foltýn. Ten potvrdil, že ani ti, co podcenili letní přípravu, se nedostatku uhlí v těchto dnech bát nemusí.

Také pily regionu hlásí dostatek dřeva. Většinou se ceny drží na loňské úrovni, někde jsou i nižší. Na letošní ceny měla podle majitelů pil vliv nejen zmíněná vichřice Emma, ale i výskyt kůrovce na Šumavě. Lesníci se kvůli němu snaží rychle dřeva zbavovat.

Nárůst zájmu zažívají i alternativní varianty, které nabízejí kromě podobné ceny a výhřevnosti s klasickým topivem i něco navíc, jako například ekobrikety.

„Zájem o ně rok od roku roste. Je to vždy podobné. Lidé se zprvu bojí a vezmou si třeba jen pět balíčků, za nějakou dobu volají, že chtějí celou paletu,“ řekl Bohdan Válka, majitel firmy z Kelčan, která se výrobou ekobriket zabývá. Brikety jsou podle něj vhodné do všech kamen a jejich hlavní přednost je v množství odpadu.

„Z uhlí zůstává v kotli přibližně dvacet procent popela. Z našich briket je to jen jedno procento. Lidé na to hodně slyší,“ chválí zboží Válka.
Kdo už topí tím nejlevnějším topivem, jaké jde sehnat, a ještě chce ušetřit, má nyní možnost. Škola v Javorníku nyní testuje speciální nádstavec na komín, který šetří peněženku tím, že ohřívá komín, a tím i celý topný systém.