Pokud chtějí chalupáři nebo zahrádkáři, kteří mají před sebou jarní úklid, odvézt vytříděné barevné kovy do sběren a mnou si ruce, že utrží nějakou korunu navíc, budou bohužel zklamaní. Ani půl roku poté, co dolehla finanční krize na výkupny kovů, se situace nezlepšila. Většina barevných kovů si sice drží cenu, ale u vykupovaného železa a také papíru jde stále dolů.

„Ceny výkupu kovů jsou čím dál horší. Hutě reagují na to, že nemají žádné zakázky, jsou naplněné,“ potvrdila Martina Lopraisová za společnost Kovosteel.

Podle ní natolik nízké ceny nemohou motivovat lidi a výkup klesá, a to i přesto, že cena barevných kovů si drží od podzimu cenu.

„Zásadní je výkup a prodej železa, jehož cena jde stále dolů,“ řekla Lopraisová. Zákazníci, kteří chtějí železo v Kovosteelu prodat, utrží v současné době korunu a dvacet haléřů za lehké železo a korunu a sedmdesát haléřů za těžké železo. Podobná situace je i ve Sběrných surovinách Hodonín, kde železo vykupují v rozmezí od koruny do koruny a padesáti haléřů.

Situace by se podle Lopraisové měla během jara ještě zhoršit. „Už teď víme, že v dubnu půjdou ceny ještě podstatně níž a klesat budou až do května. V létě by se měla situace trošičku zastavit a pak stabilizovat a snad i zlepšovat,“ odkryla Lopraisová. Hutě totiž mají podle ní až do září naplněné sklady, takže nemají motivaci nakupovat.

Poměry se změnily také v oblasti výkupu papíru. Od prosince vybíraly sběrné suroviny za přivezený papír poplatky. „A to třicet haléřů za vlnitou lepenku a smíšený papír,“ informovala před časem Klára Motyčková. Pokud nebyl prodejce z Hodonína nebo blízkého okolí, zaplatil dokonce šedesát haléřů za kilo smíšeného papíru. Jediné, co sběrné suroviny vykupovaly, tak byly pouze noviny a časopisy, a to za padesát haléřů za kilo. I zde se ale situace změnila.

„Za noviny a časopisy teď dostanou zákazníci dvacet haléřů. Za lepenku a smíšený papír zaplatí šedesát haléřů,“ informovala jednatelka společnosti Miroslava Němečková. Tento stav má vliv i na hodonínské základní školy, které už několik let soutěží ve sběru papíru.

„Dříve jsme utržené peníze použili na odměny, kdy jsme dětem na konci roku kupovali knihy. Teď už ale za sběr nedostaneme nic,“ uvedla zástupkyně ředitele hodonínské Základní školy Vančurova Jana Jadámková.

Podle ní mohou být totiž školy rády, že za odvezený sběr nemusí ještě platit. Tuto odpovědnost si totiž vzalo na svá bedra město Hodonín, které chce už tradiční záležitost, která se na školách vytvářela několik let, na své náklady udržet.

„Nechceme, aby školy přestaly sbírat a třídit papír, a proto jim zajišťujeme odvoz a likvidaci papíru ve sběrném dvoře, což i dotujeme,“ potvrdila mluvčí města Petra Kotásková.

„Školy se totiž naučily ekologickému chování a my nechceme, aby v tom přestaly,“ uzavřela.