„Oproti předchozímu týdnu máme u standardních lůžek pokles jen o deset procent,“ uvedl mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil. Na zmiňovaných standardních lůžkách v úterý pečovali tamní zdravotníci o pětasedmdesát nemocných pacientů s koronavirem. Dalších patnáct vážně nemocných si vyžaduje odbornou pomoc na jednotce intenzivní péče a na oddělení anesteziologicko-resuscitačním.

Podobně jsou na tom i v hodonínské nemocnici, jejíž část za pandemie přeměnili na infekční oddělení pro pacienty s covidem. „Na standardních lůžkách máme pětapadesát pacientů, třináct jich je na intenzívní péči, z toho osm na umělé plicní ventilaci. Situace po velikonočních svátcích se nevyvíjí nikterak příznivě. Stále se potýkáme s kapacitou, osmašedesát covidových pacientů je pro naši nemocnici dramatické číslo. Každý den je slyšet houkačka zdravotnické záchranné služby. Zaráží mě, že se řada lidí nad tím vůbec nepozastaví, naopak v některých dnech před svátky to vypadalo v Hodoníně u řeky Moravy, jako by tady skončil lockdown,“ posteskl si ředitel Nemocnice TGM Antonín Tesařík.

Lesy České republiky obnovily mokřad a několik tůní na potoce Olšička v lesích na Hodonínsku. Foto v roce 2021.
Na Hodonínsku obnovili mokřad i tůně. Zlepší podmínky pro obojživelníky

Podle něj se ale řada pacientů s koronavirem dostává do nemocnice ve velmi vážném stavu. „Mezi nimi jsou lidé mladších ročníků. Zhoršení stavu přichází zřejmě rychleji, než očekávají. Když se dostanou do nemocnice, tak se pak na jejich rentgenových snímcích plic objevují často opravdu nepěkné nálezy,“ upozornil Tesařík s tím, že jde i o pacienty, kteří mají krátce po čtyřicítce. „Stále jsme na hraně kapacit. Situace je alarmující. Samozřejmě všichni dostanou péči, která je zapotřebí v tomto stavu,“ doplnil ředitel.

Za týden 2000 naočkovaných lidí

Podle něj se má ale od příštího týdne zlepšovat situace v očkování. „Na příští týden máme avizovaných 410 lahviček s vakcínou,“ přiblížil Tesařík. Naočkovaných by tak mohlo být v hodonínském kulturním domě za týden zhruba dva tisíce lidí, u většiny z nich by šlo o první dávku biontech pfizer. „Zvládáme proočkovat ve třech týmech v osmihodinové pracovní době. Máme připravené prostory i pro čtvrtý tým, který nebyl zapotřebí, zatím totiž nedosahujeme plné kapacity vzhledem k nedostatku vakcín,“ doplnil ředitel.

Přípravné práce pro stavbu dálnice D55 Staré Město - Moravský Písek (na snímku úsek mezi Nedakonicemi a Boršicemi).
První úsek D55 do Moravského Písku: vybrali stavební firmu, začne se ještě letos

V kyjovském očkovacím centru aplikují vakcíny tři dny v týdnu a očekávají, že se očkování rozjede ještě ve větší míře. Do konce března tady dostalo vakcínu přes čtyři tisíce lidí. V hodonínském centru naočkovali za první měsíc zhruba pět tisíc lidí.

Podle úterních informací krajské hygienické stanice bylo v hodonínském okrese aktuálně s pozitivním testem na covid 1708 lidí. Od začátku pandemie s koronavirem v regionu zemřelo už 429 lidí.