Čtrnáct provozovatelů kyjovských podniků si zažádalo od vedení města o výjimku, která jim dovolí delší provoz, než nařizuje nová obecně závazná vyhláška. Ta v Kyjově začala platit od prvního dubna. Otevírací dobu podníků v týdnu nařizuje do půlnoci, o víkendu do druhé hodiny ranní.

Městská rada udělila všem, kdo o ní požádali. „Výjimka mají udělenou buď na dobu jednoho roku, nebo jednoho měsíce. Ti, kteří si zažádali před zasedáním rady města, získali výjimku na rok. Ostatní na měsíc s tím, že před dalším zasedání radních mohou znovu zažádat o prodloužení," sdělil místostarosta Kyjova Antonín Kuchař.

Udělení výjimky musela předcházet domluva provozovatelů podniků s vedením města. „Někteří mají přímo v klubu ochranku a další se zavázali k usměrňování hlučných zákazníků. Dále platí přísný zákaz nalévání nezletilým a důležitá je i spolupráce podniků s policií," informoval Kuchař.

O výjimku si zažádali například v Clubu 596. Právě na návštěvníky tohoto podníku se snesly největší stížnosti od obyvatel domů v jeho blízkosti. Stěžovali si na hluk, rozbité domy, auta a celkový nepořádek. Mnozí upozorňovali i na to, že se o víkendu nedá spát. „Výjimku máme udělenou na rok. Před klubem máme ochranku, takže v okolí bude pořádek. Problém si uvědomuji, nepořádek však dělají jedinci," vyjádřil se majitel podniku Luděk Bukval.

Posílení hlídek

Také menší bary a herny využily možnosti výjimky. „Město nám ji dalo. Budeme uvnitř udržovat pořádek," řekla servírka jednoho z barů Věra Krahulová.

Nebudou-li podniky domluvené podmínky dodržovat, město může výjimku odebrat do tří dnů. Novinkou je také posílení nočních policejních hlídek. Městská policie dokonce přijala dva nové strážníky. Hlídky budou kontrolovat nejen dodržování stanovených časů, ale také pořádek. „ Znamená to pro nás, že zvýšíme kontroly v nočních hodinách v pátek a sobotu. Podniky stanovené časy dodržovat musí," uvedl velitel kyjovských strážníků Lubomír Plachý. Dodal, že dojde-li k porušení domluvených podmínek, mohou radním doporučit udělenou výjimku provozovatelům odebrat.

Právě policejní hlídky však vadí návštěvníkům některých klubů. „Nedávno jsem byla na oslavě v jednom z klubů v Komenského ulici. Šli jsme si pak koupit něco k jídlu a všude bylo plno policistů. Hrůza, pořád někoho napomínali. Myslím, že reagují přehnaně," sdělila svůj názor například Klára Tokošová. Novou vyhlášku považuje za nesmysl. „Jestliže kluby a bary zavřou, jsem přesvědčená o tom, že přes léto bude hluk normálně ve městě na ulici," řekla mladá žena.

Opačný názor mají však další obyvatelé města. „Vím, o co jde a myslím si, že se nic nezměnilo. Nová otevírací doba provozoven mi připadá příliš dlouhá. Soucítím s těmi, kterých se hluk přímo dotýká," řekla Markéta Kováčiková.