Vinaři na zámku ve Valticích v sobotu otevřeli již devátý ročník Salonu vín ČR. Za tímto názvem se skrývá nejvyšší soutěž vín v zemi. Jejím cílem je vybrat sto nejlepších vín, která jsou poté návštěvníkům po celý rok k dispozici ve sklepních prostorách zámku ve Valticích. Víc než čtvrtinu vín ve vítězné stovce přitom tvoří vína, jež vyrobili vinaři z Hodonínska.

Z osmačtyřiceti vinařských firem, které se do stovky vítězných vín v salonu probojovaly, je jich patnáct z okresu Hodonín. S pěti víny dokonce zabodovala vinařství Štěpána Maňáka ze Žádovic a také vinařství Tomáše Krista z Milotic. „Jenom jsme si potvrdili, že to děláme dobře,“ reagoval na úspěch Tomáš Krist. Jeho Neuburské 2007 výběr z hroznů bylo přitom šampionem jedné z pěti největších soutěží vín světa Terra v Izraeli. Ocenění v Izraeli získala i Pálava 2005 výběr z hroznů. Dvě nebo tři vína v nejlepší stovce měli i další výrobci vín z Hodonínska. Jsou mezi nimi Vinium Moravicum ze Bzence, Spielberg Archlebov či strážnický Žerotín.

V letošním ročníku Salonu vín má z bílých vín největší zastoupení Pálava. Z červených odrůd pak svorně Frankovka, Dornfelder a Svatovavřinecké. Z hlediska kategorií dominují pozdní sběry a výběry z hroznů. Ročník byl vůbec nejúspěšnější co do počtu přihlášených vín. Degustátoři totiž hodnotili čtyři sta devatenáct vzorků. „Je vidět, že kvalita vín předkládaných k hodnocení se rok od roku zlepšuje, a zvlášť to je vidět letos, kdy zejména u vín z ročníku 2007 se dají vybrat vína skutečně vysoké jakosti nejen u bílých, ale i u červených,“ zdůraznil známý vinařský expert profesor Vilém Kraus.

Pořadatelé z Národního vinařského centra od letošního ročníku salonu hodně očekávají. „Na druhou stranu, rozhodující slovo budou mít návštěvníci, kteří nám své poznatky napíší do knihy přání,“ nechal se slyšet jeden z nich, sommelier Marek Babiš.

Ti, kteří zavítají do útrob valtického zámku, budou mít z čeho vybírat. V expozici letošního Salonu vín jsou i vína, jež bodovala v mezinárodních soutěžích.

Salon vín, který jen loni navštívilo přes deset tisíc lidí, představí jednu novinku. Ochutnávající z řad laiků se totiž budou moci přímo podílet na hodnocení vín, které již oznámkovali odborníci.

„Spouštíme spotřebitelskou soutěž. Návštěvníci, kteří si zakoupí vstupenku na degustaci, se do ní mohou zapojit přes internet. Příští rok vyhodnotíme nejlepší vína a vinařství a vylosujeme výherce,“ vysvětlil Babiš, který počítá, že i toto novum přispěje k vyšší návštěvnosti. „Je to lákavé, že neprofesionálům dávají takovou možnost. Bude zajímavé, jak to dopadne. Jestli se jazýčky degustátorů shodnou s jazýčky obyčejných lidí,“ prohodil u sklenky Jaroslav Novotný.

Jana Rybová, Martin Vrbas