Projekt nazvaný Sport u Moravy představil nový předseda Veslařského klubu, bývalý reprezentant a spoluvlastník firmy Top Advert Filip Švrček. „Narodil jsem se a vyrůstal v Hodoníně. Často tam také jezdím. Jak šel čas, viděl jsem postupný úpadek nejen veslování, ale celkově sportu v našem městě. Vždy jsem to chtěl změnit a podpořit to, co mám rád," promluvil o svém motivu Švrček.

Sport u Moravy má být funkční tak, aby měl vlastní příjmy. Ty mají umožnit další investice. „Dávno pryč jsou léta, kdy byl veslák srdcem kulturního i sportovního života. Budovy i vybavení chátrají, okolí zarůstá plevelem a lidé se uzavírají stejně jako dveře klubu. Chceme ty dveře znovu otevřít, aby se i v budoucnu říkalo: Pojďte na klub!" uvedl nový šéf oddílu.

V prezentaci plány konkretizoval. Pro zvýšení atraktivity areálu Veslařského klubu, který se rozprostírá na patnácti tisících metrech čtverečních, má vzniknout víceúčelové hřiště s umělým povrchem či zpevněné parkoviště včetně obslužných cest, lanové centrum s vysokou lezeckou stěnou. Další novinkou by měly být skupinové lekce jízdy na dračích lodích. Tou největší a zřejmě i nejnákladnější je pak přestavba současné ubytovny na čtyřhvězdičkový hotel s wellness a gastro službami.

Právě těmto vizím drží palce i bývalý předseda oddílu Miroslav Hatala, který svůj post přenechal mladšímu nástupci po téměř třiceti letech. „Předal jsem funkci člověku, který zastupuje mladé, ambiciózní a finančně zabezpečené generace. Věřím, že se mu podaří Veslařský klub zviditelnit. Uskutečnění plánů by mělo přilákat více zájemců z řad mládeže i dospělých. Dlouhodobě u nás lidé postrádali širší vyžití," řekl šestasedmdesátiletý místopředseda Veslařského klubu Miroslav Hatala.

Upozornil, že například přestavět víceúčelové hřiště se bývalé vedení snažilo neúspěšně více než pět let. „Bohužel jsme nedosáhli na státní dotace. Příchozím jsme mohli představit jen bídnou nabídku, v níž byla veslařská loď, trenažér, tělocvična a nedostačující posilovna," posteskl si Hatala.

Rovněž provozovatel sousedního přístaviště František Ondruš připravovaný záměr vítá. Vidí za ním hlavně oživení areálu. „Pokud to dokáží, bude jedině dobře. Veslák totiž zaspal dobu, což dokládá i ubytovna. Přestavět ji je určitě správné řešení. Nejdůležitější je si ale dobře spočítat náklady. Nejsem si jistý, jestli je hotel v této lokalitě zrovna tou nejlepší možností," vyjádřil se provozovatel přístaviště.

Investici přitom odhadl na desítky milionů korun. „Jde opravdu o velké riziko," tvrdí Ondruš.

Vtisknout plánům hmatatelnější obrysy se veslaři pokusí už o tomto víkendu. „Prvním krokem je zapojení členů i aktivistů do jarního úklidu. Akce se uskuteční od třetího do pátého dubna v loděnici, přičemž hlavním dnem brigády je sobota od osmi hodin ráno," přiblížil manažer veslařského projektu Filip Dítě. Práce je podle něj hodně. Od zahradničení přes broušení, natírání, vytírání, utírání, přenášení či vynášení až po opravu střechy.

Současnému Veslařskému klubu dominuje významná funkcionalistická budova z let 1928 až 1929 se skleníky slunečních lázní. Původně ji vytvořil pražský architekt Jaroslav Smítal. Za ní se z pohledu od řeky Moravy schovává ubytovna s kapacitou padesáti míst. Rozdělená jsou po několika dvou-, tří- a jednom třináctilůžkovém pokoji se společnou kuchyňkou, sociálním zařízením a sprchami s lidovou cenou sto padesáti korun za noc.