Například ve veselském kostele Svatých Andělů Strážných se lidem zpřístupní pouze hlavní loď kostela. Program během večera a noci bude zaměřený spíše hudebně.

„Snad lidi hudba přitáhne. Čeká na ně varhaník, kytarový recitál kaplana Ĺuboše Volka. Veřejnou zkoušku bude mít sbor a orchestr. Prohlídku kostela jsme nechali bez průvodce, s tím, že u jednotlivých památek, které jsou významné, uděláme popisky,“ informovala za veselskou farnost Marie Minaříková.

Poradí kněz

Ve Veselí budou moct zájemci také využít rozhovoru s knězem, který se jejich problémům bude věnovat od dvacáté do třiadvacáté hodiny. „Na zpověď má pan farář obvykle půl hodiny denně a lidé někdy přijdou s problémem, který si žádá víc času. K jeho řešení teď budou mít potřebný prostor,“ vzkazuje Minaříková.

Poprvé se letos Noci kostelů zúčastní také farnost v Dolních Bojanovicích. Na návštěvníky čeká například koncert tamního Svatováclavského sboru a orchestru. „Během večera zpřístupníme věž kostela a sakristii. Návštěvníci mohou využít času k meditaci, podívat se na projekci filmu Ivetka a hora či ochutnat farní víno,“ přiblížil tamní farář Petr Karas, který celý projekt vnímá jako příležitost seznámit a ukázat lidem místo, kolem kterého chodí a možná si ho ani nevšimli. „Možná jde i o to, bourat předsudky a nedůvěru,“ míní farář.

Jeden z nejnabitějších programů nabídne návštěvníkům farnost v Kostelci u Kyjova, pod kterou patří také farnosti v Čeložnicích, Moravanech a Hýslech. Večer vypukne už v 17.50 rozezněním kosteleckých zvonů. Ty vystřídají hýselští trubači, kteří rozezní své nástroje do kostelecké krajiny.

„Akci jsem chtěl pojmout tak, aby si své našla každá věková kategorie. Měl jsem nějakou vizi a takto to vyšlo,“ říká farář kostelecké farnosti Svatopluk Pavlica, který se rozhodl lidem zpřístupnit věž kostela. „Návštěvníci se dostanou až ke strojům hodin. Zpřístupněna bude také oratoř, která vždy byla na sakristií a byla místem pro šlechtu,“ doplnil farář.

Poprvé v Rakousku

Posledním z míst, které se o pátečním večeru a noci zájemcům zpřístupní je hodonínský kostel svatého Vavřince, kde akce odstartuje v osmnáct hodin dětskou mší svatou. Po té je připraven program pro děti. „Během večera pak bude hudební vystoupení mládežnické scholy, zazpívá pěvecký sbor gymnázia Hodonín a ve dvaadvacet hodin bude varhanní koncert,“ uvedl děkan a farář hodonínské farnosti Josef Zouhar. Návštěvníci se během večera seznámí s historií kostela. Přístupná pro ně bude také věž, hodinový stroj a zvony.

Tradice Noci kostelů začala před několika lety v sousedním Rakousku, kde zůstaly některé kostely otevřené a přístupné dlouho do noci. Do nich mohl vkročit každý, koho zajímá stavba, historie a výzdoba. Více na www.nockostelu.cz.