Ostatní ale pevně stojí za svým rozhodnutím a spolu s kolegy z celé České republiky vyčkávají na výsledky jednání mezi lékařským odborovým klubem (LOK) a ministerstvem zdravotnictví.

„Jeden z lékařů odchází do jiné nemocnice a žádá o hypotéku, kterou by ve výpovědní lhůtě od banky nedostal. Druhý lékař usiloval v konkurzu o soukromou ambulanci. Jeho šance jsou ale malé,“ vysvětlil důvody předseda Lékařského odborového klubu v kyjovské nemocnici Tomáš Slanina.

Další lékaři se podle jeho slov stáhnout výpovědi nechystají. „V úterý jsme měli jednání. O stahování výpovědí nikdo z lékařů nemluvil,“ informoval předseda kyjovského LOK. Jak podotkl, ředitel nemocnice Josef Pejchl časově nezkrátil možnost stáhnutí výpovědí jako jeho kolega z hodonínské nemocnice Antonín Tesařík. Ten lhůtu omezil do devatenáctého února. Podle vyjádření Pejchla se ale chystají stáhnout výpověď ještě dva kyjovští lékaři. Odejít z nemocnice je i tak nadále rozhodnuto přes padesát doktorů.

Podobný stav hlásí také hodonínská nemocnice. Tam stáhli výpověď rovněž dva lékaři. Jejich identitu ani oddělení, na kterém pracují, nechtěl ředitel Tesařík prozradit. „Stáhli výpověď na základě svého vlastního rozhodnutí. Dál bych to nekomentoval,“ neřekl více Tesařík. Na jeho stole tak nadále zůstává jednadvacet žádostí o ukončení pracovního poměru.

Lékaři ruší dohody

V kyjovské nemocnici deset lékařů také ukončilo smlouvu o provedení práce, kterými nemocnice řeší p služby lékařů na pohotovosti a velké množství přesčasů. „Jedná se o doktory sloužící na pohotovosti,“ upřesnil ředitel Pejchl. V hodonínské nemocnici zatím tuto smlouvu žádný z lékařů nevypověděl. „Dohody o provedení práce máme uzavřeny s externisty. Řešíme tak i přesčasy u kmenových zaměstnanců nemocnice,“ vysvětlil Tesařík.

Pokud by došlo k nejhoršímu a některá oddělení by musely nemocnice uzavřít, ředitelé mají v plánu si lékaře půjčit nebo vyměnit. „Když bude v Hodoníně uzavřeno oddělení chirurgie a ARO, tak by lékaři mohli přejít k nám,“ nastínil ředitel kyjovské nemocnice Pejchl.

Také Bezpečnostní rada Jihomoravského kraje začala s konkrétní přípravou na zajištění zdravotní péče po prvním březnu, kdy vyprší výpovědní lhůty lékařů. Operační středisko zdravotnické záchranné služby získá průběžně informace o o vývoji poskytovaných služeb. „Pacienty vyžadující si akutní péči na lůžku tak budou operátoři směřovat do jednotlivých zařízeních dle aktuální situace,“ informoval mluvčí Jihomoravského kraje Jan Chmelíček.

Ředitelé nemocnic i nadále doufají, že ke krizovému scénáři nakonec nedojde. „Nervozita mezi zdravotnickým personálem i pacienty se zvyšuje. Já ale doufám, že zvítězí zdravý rozum a lékaři prvního března přijdou do práce,“ uzavřel Tesařík.